Miskolc;gyerekek;nevelőszülők;

2013-12-17 06:01:00

Átverték a nevelőszülőket

Borsodban tegnap írták volna alá nevelőszülőkkel a jövő januártól kötelezővé tett főállású munkaviszonyról szóló szerződést. Míg az 500 berendelt nevelőszülő időre megérkezett, az aláírásra váró dokumentumok nem. De nem ez volt az egyetlen probléma. A szülőknek magukkal kellett vinni a bankszámlaszámot, ám megoldhatatlan problémát okozott, hogy az egyik anyuka a férje nevén lévő, ám közös számlát mutatta be.

Mintegy 500 nevelőszülőt rendelt be tegnap reggel kilenc órára a miskolci területi gyermekvédelmi szakszolgálat (tegyesz) azért, hogy a jövő januártól kötelezővé tett munkaviszonyról szóló szerződéseket aláírassák velük. Ám az egészből nem lett semmi, a nevelőszülők hiába utaztak a borsodi megyeszékhelyre, az aláírandó papírok nem érkeztek meg - mondta lapunknak az egyik érintett. Pedig többen 30-50 kilométert utaztak azért, hogy a kijelölt időpontban és helyszínen legyenek. De nem ez volt az egyetlen jel, ami káoszra utal. A szülőknek vinniük kellett annak a bankszámlakivonatnak a számát, amelyre eddig a gyerekek után járó pénzt kapták. Az egyik anyukától azért nem fogadta el ezt az ügyintéző, mert nem az ő, hanem a férje nevén van az egyébként közösen használt számla. "Ez így biztosan nem lesz jó" - mondta az ügyintéző. Ám arra a kérdésre, mi kifogásolható van abban, ha egy házaspárnak nincs külön számlája, már nem tudott válaszolni. A több gyereket nevelő anyuka kérte, hogy adják oda neki azt a "központi számot", ahol utánajárhat a problémának, és kiderítheti, mi ilyenkor a teendő. Ezt a kérést sem tudta teljesíteni az ügyintéző, azt ugyanis nem tudta, hogy hol és kinél kell érdeklődni. Mint ahogy arra sem tudott válaszolni, hogy mikor kell újra megjelenniük a nevelőszülőknek. "Majd küldjük az értesítést" - mondta.

Lapunk megpróbált utánajárni a történteknek, kevés sikerrel. A megyei szakszolgálat egyetlen központi telefonszámát hívtuk; a hívást fogadó ügyintéző készséges és kedves volt, de segíteni nem tudott. A reggeli esetről sem volt információja. Azt is elmondta, hogy nála egy "hordozható" készük van, amiről nem lehet tovább kapcsolni. Ez nem lett volna probléma, ha ad egy számot az ügyben érintetthez, ami egy központosnak elvileg nem okozhat problémát. De azt mondta, nem is tudja, hogy kihez kapcsolhatna.

Jelenleg kétféle nevelőszülő van: a hivatásos és a hagyományos. 2014. január 1-jétől mindannyian főállású munkaviszonyba kerülnek, vagyis a gyereknevelés mellett nem dolgozhatnak. Legalább négy gyereket kell befogadniuk, gyermekenként a minimálbér 30 százalékát - 29 400 forintot - kapják majd alapdíjként. Ez az összeg gyerekenként kiegészül januártól a minimálbér 20 százalékával - 19 600 forinttal -, speciális nevelési igényű gyermek esetén pedig a minimálbér 25 százalékával, 24 500 forinttal. Emellett, akik korábban nem voltak nevelőszülők, azoknak 500, a már gyereket nevelőknek 400 órás tanfolyamot kell elvégezniük ahhoz, hogy a család egyben maradhasson.

A képzés tananyagát az Apor Vilmos Katolikus Főiskola készítette el, a programot írók többsége - saját bevallása szerint - soha nem dolgozott a gyermekvédelemben, nem volt nevelő- vagy örökbefogadó szülő, és a világban működő programokat sem ismeri. A toborzást az abortuszellenes plakátkampányban is résztvevő Ágota Alapítvány végezte, melynek elnöke, Kothencz János 2010-ben a Fidesz színeiben indult az önkormányzati választásokon. Az alapítvány egyik támogatója a KDNP-s Barankovics Alapítvány. A projektet az emberi erőforrás minisztérium háttérintézménye, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet tartja kézben, miután 5,3 milliárd forintnyi uniós pénzt nyertek erre a célra.