NSA;Snowden;

Alkotmánysértő lehet az NSA titkos adatgyűjtése?

Egy amerikai szövetségi bíró hétfőn úgy foglalt állást, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség tömeges titkos adatgyűjtése alkotmánysértő lehet. 

Az NSA széleskörű lehallgatási programját leleplező Edward Snowden üdvözölte a döntést. Az Oroszországban menedékjogot kapott Snowden üzenetében hangsúlyozta: a lelkiismerete szerint cselekedett, mivel meggyőződése volt, hogy a titkos adatgyűjtési program nem állná ki az alkotmányosság próbáját.

Richard Leon bíró ítéletéről először a The New York Times adott hírt. A bíró, akit 2002-ben még George W. Bush nevezett ki, állásfoglalásában úgy vélekedett, „a felperesek magánéletéhez való jogát megsérti, ha egy kormányügynökség válogatás nélkül, ömlesztve gyűjti telefonhívásainak metaadatait, ahogyan sokmillió más állampolgárét is”. A bíró szerint egy dolog, hogy az igazságszolgáltatás kérésére a telefontársaságok alkalmanként átadnak adatokat, s más dolog, hogy valamennyi telefontársaság és a kormány gyakorlatilag közös hírszerzési műveletben vesz részt. „Egyetlen bíróság sem ismerte el, hogy szükség van gyakorlatilag minden amerikai állampolgár telefonadatainak napi, folyamatos összegyűjtésére, mindenféle külön ok, gyanú felmerülése nélkül” – írta a bíró.

Két panaszos, Larry Klayman és Charles Strange fordult a bírósághoz a magánélethez való jog védelmében, s a bíró állásfoglalása azt jelenti, esély van arra, hogy az NSA tevékenységét alkotmányellenesnek nyilvánítsák, mivel az alkotmány negyedik kiegészítését sértheti. A bíró nem mondta ki a végső ítéletet, az amerikai kormánynak jogában áll fellebbezést benyújtani.

Ez volt az első alkalom, hogy egy amerikai bíróság jogi alapon megkérdőjelezte az NSA adatgyűjtését.

A washingtoni igazságügyi minisztérium tanulmányozza a bírói állásfoglalást, de a tárca szóvivője jelezte, korábbi bírósági döntések alapján törvényesnek vélik a tömeges adatgyűjtést. Jay Carney fehérházi szóvivő nem kommentálta a véleményt. Két demokrata szenátor, Mark Udall és Ron Wyden, akik már korábban is bírálták az NSA-programot, üdvözölték a döntést.