MVM;vásárlás;Főgáz;kisebbségi tulajdonrész;

2013-12-17 18:15:00

Megveszi az MVM a Főgáz kisebbségi tulajdonrészét

Döntött az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. közgyűlése az RWE Csoport 49,83 százalékos Főgáz-részvénypakettjének megvásárlásáról 41 milliárd forint értékben, és jóváhagyta a parafált részvény-adásvételi szerződés megkötését - tájékoztatta a társaság kedden az MTI-t. A többségi tulajdon a fővárosi önkormányzat tulajdona.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. kötelezettséget vállalt arra, hogy a finanszírozáshoz szükséges forrásokat a társaság rendelkezésére bocsátja. A vagyonértékelést független, nemzetközileg elismert szakértők végezték - közölte az MVM.

A tranzakcióval az MVM átveszi a több mint 820 ezer lakossági és üzleti fogyasztót, azaz több mint kétmillió embert ellátó Fővárosi Gázművek Zrt. 49,83 százalékos részvénypakettjét, beleértve eszközeit és leányvállalatait, így a gázhálózati infrastruktúrát birtokló és az elosztási tevékenységet végző Főgáz Földgázelosztási Kft.-t is.
A Főgáz 50 százalék + 1 darab "A" sorozatú részvénycsomagja, illetve 1 darab "B" sorozatú részvénye továbbra is a fővárosi önkormányzat tulajdonában marad.

A közlemény szerint a keddi közgyűlésen döntöttek arról is, hogy az MVM vételi jogát érvényesítve megvásárolja az E.ON Ruhrgas Portfolio GmbH tulajdonában lévő Panrusgáz részvénypakettet, így az orosz gáz importját kezelő társaságban a tranzakció zárását követően az MVM lesz a Gazprom Export és a Centrex társtulajdonosa.

A közgyűlés felhatalmazta a társaságot, hogy az 50 százalékos tulajdonrészt a vételi jogot alapító szerződésben meghatározott 940 millió forint értéken megvásárolja, ezzel az MVM Csoport tovább erősíti közvetlen kapcsolatát Magyarország legnagyobb földgáz beszállítójával. A részesedésszerzés összhangban van az MVM kiemelt földgázpiaci stratégiájával, az Oroszországból történő gázellátás folyamatosságának, megbízhatóságának és gazdaságosságának biztosításával - közölte a társaság.
Az MVM Zrt. közgyűlése hozzájárult ahhoz is, hogy a társaság és Magyarországon működő pénzintézetek között létrejött klub-hitelszerződést módosítsák, illetőleg új finanszírozók bevonásával bővítsék, így összességében 263 milliárd forintnak megfelelő hitelkeretösszeg áll majd az MVM rendelkezésére.

Ezzel egy időben a társaság előtörleszteni kívánja az MVM és 13 pénzintézet között 2007-ben megkötött, többször módosított, 2014 első felében lejáró 290 millió euró összegű szindikált hitelszerződését, illetve további kisebb összegű projekt-hiteleket, amellyel a társaság refinanszírozási kockázata jelentősen csökkenthető. A nemzeti energetikai társaságcsoport 2012. évi kiemelkedő eredményessége lehetővé teszi, hogy a lehető legkedvezőbb finanszírozási feltételeket érhesse el - hangsúlyozta közleményében az MVM.

Jóváhagyta a közgyűlés, hogy az MVM NET Távközlési Szolgáltató Zrt. induljon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 450 MHz-es versenyeztetési frekvenciaelosztási eljárásán, és kötelező érvényű ajánlatot nyújtson be. Ha elnyeri a meghirdetett frekvenciatartományt, az MVM NET kialakíthatja CDMA technológián alapuló, országos, vezeték nélküli adatkapcsolati szolgáltatását.

A 450 MHz-es frekvenciasáv elsősorban a "machine-to-machine" (M2M), azaz infokommunikációs eszközök közötti szolgáltatások kiépítésére alkalmas. Az NMHH pályázatának értelmében a kiépítendő új infrastruktúrával közszolgáltatásokat lehet támogatni. A CDMA hálózati technológián alapuló infrastruktúra segítségével hatékonyabbá tehető az elektronikus útdíjfizetési rendszer működtetése, biztosítható a készenléti és segélyszolgálatok kommunikációja - tájékoztatott az MVM.
A Vértesi Erőmű Zrt. érvényes, az Európai Bizottság elvárásaival harmonizáló reorganizációs tervvel rendelkezik, az MVM Zrt. közgyűlése a Vértesi Erőmű Zrt. oroszlányi erőművének alternatív tüzelőanyaggal történő továbbműködtetését vizsgáló független szakértői csoport felállításáról határozott - áll a közleményben.