földgáz;Ukrajna;Putyin;Eurázsiai Vámunió;

Putyin és Janukovics összehajol FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ASHA MORDOVETS

- Mézesmadzag Putyintól Ukrajnának

Oroszország 15 milliárd dollárt fektet be ukrán értékpapírokba és egy harmaddal csökkenti a földgáz árát – ez maga Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be az orosz-ukrán államközi bizottság tegnapi moszkvai ülése után. Állította: Ukrajna csatlakozásának kérdése az orosz vezetésű Eurázsiai Vámunióhoz nem merült fel.

Putyin és Viktor Janukovics ukrán elnök találkozóját nagy érdeklődés övezte világszerte. A Kijevben hetek óta tüntető ellenzék egyenesen megtiltotta az államfőnek, hogy bármit is aláírjon Moszkvában az ukrán nép nevében, mert attól tartottak, hogy Janukovics az európai uniós társulási és szabadkereskedelmi egyezmény, az EU-integráció helyett a Vámunióhoz való társulást választja.

Kijevben reggel a repülőtérre tartó Janukovicsot tüntetők fogadták, "Fordulj vissza Európába!" feliratú transzparenssekkel, a Függetlenség téren tüntetők pedig arra számítottak, hogy a moszkvai találkozó miatt feloszlatják a demonstrációt, ám a tüntetések tegnap is zavartalanul folytatódtak.

Az ellenzéki pártok, ígéretükhöz híven, ismét bojkottálni kezdték a parlament munkáját. Vitalij Klicsko bejelentette, hogy a három ellenzéki formáció úgy látja, az előrehozott voksolás az egyetlen kivezető út a politikai válságból, ezért azt kérik, hogy 2014 márciusában rendezzenek előrehozott elnök- és parlamenti választásokat Ukrajnában.

Miközben délután a Függetlenség téren összegyűltek továbbra is követelték, hogy Janukovics semmit se írjon alá, Moszkvában bejelentették a megállapodásokat. Ezzel az ellenzék lépéshátrányba került, mert eddig, a Timosenko által aláírt gázszerződés alapján Ukrajna ezer köbméterenként 400 dollárért vásárolta, ezután viszont 268,5 dollárért importálhatja az orosz gázt.

Az is a kormányzat és az elnök malmára hajtja a vizet, hogy a két ország gazdasági miniszterei aláírták az orosz-ukrán kereskedelmi vitát lezáró egyezményt is. A nyár és ősz folyamán ugyanis Oroszország többször folyamodott szigorított vámellenőrzésekhez, így próbálva nyomást gyakorolni az EU társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírására készülő Kijevre. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy az ukrán árukat valamilyen ürüggyel nem engedték be az orosz piacra, óriási károkat okozva ezzel az ukrán gazdaságnak.

Az Ukrajna számára létfontosságú hitel kapcsán nem történt hivatalos bejelentés, de az orosz pénzügyminisztérium megerősítette, hogy folynak ilyen irányú tárgyalások. Ukrajna, hírek szerint 15 milliárd dolláros hitelt kérne Oroszországtól, amiből 5 milliárd dollárt már az idén meg is kaphat. Gyors hitel nélkül az ukrán gazdaság nem éli túl a telet, Kijevnek pedig már csak egyetlen lehetősége maradt, az, hogy Moszkva megadja a szükséges tőkeinjekciót, miután az IMF megtagadta és az Európai Unió is elzárkózott a kompenzációtól.

A rendszerváltás utáni Romániában még egyetlen koalíció sem húzta ki szakítás vagy miniszterelnök csere nélkül, igaz, még soha senki nem tudhatott maga mögött több mint kétharmados többséget, mint Victor Ponta. Az alig egy éves Szociál-Liberális Unió (USL) azonban máris komolyan repedezik, a politikai kényszerházasságot törvényhozási bakik, a jövő évi elnökválasztás, de arany, cián és palagáz is terheli.