A minimálbéresek havonta 8-10 ezer forinttal járnának jobban, de még az átlagjövedelműeknél is több maradna a borítékban, ha kormányra kerülve megvalósulnának az Együtt-PM elképzelései - válaszolta egy kérdésre Bajnai Gordon egy keddi sajtótájékoztatón, amelyet a 2014-es költségvetésről rendeztek. Újra bevezetnék ugyanis az adójóváírást, amelyet a Fidesz eltörölt.
Az egykulcsos adóval lényegesen jobban járt nagyobb jövedelműek terheit is csak mérsékelten szabad növelni, hiszek ezek a rétegek nagyon fontosak a növekedés miatt, nem szabad elvenni a kedvüket a munkától, a vállalkozástól - mondta Bajnai. Konkrét kulcsok meghatározására nem vállalkozott, ahhoz látni kell majd a számokat a választások után, de a legnagyobb keresetű 8-10 százaléktól fognak majd nagyobb közteherviselést kérni szolidaritási alapon - fogalmazott.
A Fidesz rezsicsökkentése szerinte fenntarthatatlan, a választások után újabb megszorítások jönnek, Bajnai szerint akár azt is mondhatjuk, hogy a Fidesz rezsiadót, stadionadót vezet majd be a második félévben, ha hatalomban marad. Ha ellenben az ellenzék győz, a most már 100 milliárd fölötti stadionépítési és más luxusberuházásokat szolgáló pénzekből lehet elvenni. Meg kell győzni a befektetőket, hogy ismét érdemes Magyarországon beruházni, így lassan, fokozatosan javulhat a helyzet.
Bajnai azt ígérte, valamennyi még korszerűtlen panellakás szigetelését államköltségen megjavítják, így akár 30 százalékkal szorítható le a fűtési költség. Ezen felül olyan tarifarendszert kívánnak bevezetni, amelyben a kevesebbet fogyasztókra alacsonyabb tarifa vonatkozik, a rászorulók pedig további kedvezményt kapnak.
Az Orbán-kormány félévente bejelenti a devizahitelesek megmentését, ehhez képest 60 ezerről 225 ezerre nőtt a bajban lévő családok száma. Egy hiteles gazdaságpolitika újra megerősíti a forintot (a Bajnai-kormány 265-ös euróárfolyammal adta át a kormányzást, ma pedig 300 körül járunk), ez minden devizahitelesnek segít, meg persze az energiaárakon keresztül mindenki másnak is. De szükség van végre a valódi megoldásokra, amelyek segítenek azokon, akik nem tudnak törleszteni: az eszközkezelő például ilyen intézmény - mutatott rá Bajnai Gordon - kár, hogy alig-alig tevékenykedik.
Engem azzal vádoltak 2010-ben, hogy csontvázakat hagytam a szekrényben. Ezeket aztán nem találták. Ehhez képest a 2014-es költségvetés valóságos tömegsír - fogalmazott az Együtt-PM vezetője. A jövő évi költségvetés választási büdzsé. Közel 3,5 százalékos hiány várható, ennyit tervez a kormány a korábbi vállalásokkal szemben - jelentette ki Bajnai. Szerinte a jövő évi költségvetés tisztességtelen, mert egy olyan növekedésre alapoz, ami ki fog pukkadni, és ennek mindenki meg fogja fizetni az árát.
A Parlament által kedden megszavazott 2014-es költségvetés hiánya 3,4 százalék lehet a Költségvetési Felelősségi Intézet számításai szerint, mondta a sajtótájékoztatón Romhányi Balázs ügyvezető.
Több gazdasági törvényt is elfogadtak, a lakásszövetkezeteket is elérte a rezsiharc. Az Országgyűlés törvénymódosításokat fogadott el, hogy a mezőgazdasági terménypiacon létrejövő határidős ügyletek ne okozzanak tömeges jogvitákat.
Az árfolyamgát igénybevételének szabályait is módosította (lazította) az Országgyűlés. A jövőben a cigarettapapír és -töltő is csak trafikban árusítható.
A parlament elfogadta az új hitelintézeti törvényt, a változtatások középpontjában a fogyasztóvédelem áll. MTI
A büdzsé teljesülését szerinte több tényező is veszélyezteti: lassul az eurózóna növekedése, a növekedési hitelprogramnak lehet, hogy csak egy része valósul meg, jelentős szinten (80-100 milliárd forint) van a költségvetési szervek lejárt tartozása.
Az állam egyre inkább a lakosságnak adja el az állampapírokat, ebben a szektorban hirtelen változhat a vásárlási kedv, másrészt a tendencia együtt jár azzal, hogy egyre rövidebb az átlagos futamidő, ez pedig kedvezőtlen. A kétszázalékos növekedési prognózis Romhányi szerint reális jövőre, de ez egy mesterségesen felpumpált növekedés, néhány év múlva visszaállunk fél és egy százalék közé.
A növekedésnek jövőre két forrása lesz: a jegybank növekedési hitelprogramja és magából a költségvetésből származó források, például béremelések. A versenyszektorban nem látszik növekedési forrás - mondta Romhányni. Szerinte a későbbi években is 3 százalék felett stabilizálódhat a költségvetés hiánya. Ilyen gyenge növekedési teljesítmény mellett az adósságráta enyhe, de folyamatos emelkedését vonja maga után - vetítette előre.