CBA;pulyka;megtévesztés;árkülönbség;Fodor Attila;vásárló;pecsenyekacsamáj;Bárány László;

2013-12-19 06:15:00

Pulykamájból kacsamáj

Egyesek tudni vélik, pulykamájat csomagolnak a vevőnek pecsenyekacsamáj helyett bizonyos üzletekben. A két termék árkülönbsége miatt a tisztességtelen kereskedő jelentős haszonra tehet szert.

Állítólag az egyik budakörnyéki település CBA üzletében a hentespultnál pulykamájat árusítanak pecsenyekacsa májként. Ez szépen hozhat a konyhára, hiszen az előbbi kilója átlagosan 900-1100, az utóbbi kilója viszont 1200-1500 forint. Információink szerint egyébként ez a "csalafintaság" előfordul piacokon, más árusítóhelyeken is.

Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója a Népszavának elmondta, hogy bárminemű bejelentéssel kapcsolatban akkor tudnak vizsgálatot indítani és konkrétumokkal reagálni arra, amennyiben kapnak információt arra vonatkozóan is, hogy az állítólagos esemény hol történt. Mindezen konkrétumok nélkül alaptalan rágalmazásnak tűnik a dolog, melyet a leghatározottabban visszautasítunk - hangsúlyozta Fodor.

A CBA hálózatban 3300 üzlet működik, melyek franchise rendszerben kapcsolódnak a CBA rendszergazdához. A vásárlói elégedettség és a magas minőség garantálása érdekében a CBA központ rendszeresen végez ellenőrzéseket, próbavásárlásokat is, amelynek során teljes egészében átvilágítják az ellenőrzés alá vont üzletet - nyilatkozta a Népszavának Fodor Attila.

Amennyiben valamilyen hiányosságot tapasztalnak kollégáim, akkor annak kijavításának érdekében azonnal intézkedünk - mondta. A kommunikációs szakember kijelentette, minden vásárlói bejelentést kiemelten kezelnek, melyeket egytől egyig a lehető leggyorsabban és legnagyobb alapossággal kivizsgálnak.

Évente fajtánként néhány száz tonna liba, kacsa és pulykamájkat forgalmaznak a kereskedők. Ezek a termékek nem tartoznak a legolcsóbb termékek közé, így ha valaki pulykamájat kínál pecsenyekacsa, vagy pecsenyelibamájként, az tetemes haszonra tehet szert.
Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnökségi tagja elmondta, ilyen csalások a piacokon is előfordulnak és általában az efféle átverésekhez számlanélküli feketekereskedelem is kapcsolódik.

A piacok a hazai élelmiszer kereskedelem 10 százalékát adhatják, de az illegális, áfafizetés nélküli üzletek 25-30 százaléka ezeken a helyeken zajlik - közölte Bárány László. A szakember hozzátette, a hibrid, vagy "gigant" pulykáknak a mája méretre nagyjából megegyezik a pecsenyekacsa, vagy pecsenyelibamájjal és a színük alapján is legföljebb a nagyon gyakorlott szem tud különbséget tenni.

Természetesen a hízott libamájjal már nem lehet összetéveszteni a pulykáét, mert jóval nagyobb, a színe és az állaga is eltér a pulykáétól. Ezeknek a májaknak viszont igen jellegzetes és egymástól eltérő, karakteres az íze, így sajnos már csak a kóstoláskor derül ki, hogy a vásárló valóban azt kapta-e amit kifizetett - említette a BTT elnökségi tagja. Erre a hűtőpultban ömlesztve árusított termékek esetében nincs lehetőség.

A szakember szerint az ilyen drágának számító termékek esetében érdemes olyan árut vásárolni, ahol a csomagoláson a termék megnevezésén kívül szerepel a termelő neve, címe is, vagyis visszakövethető a máj termékpályája. Bárány László hangsúlyozta, az országban 4-5 nagy pulykavágóhíd működik, de sehol nem dolgoznak fel a pulykával párhuzamosan sem kacsát, sem libát, így szerinte a májak "elhomályosítása" nem a feldolgozóknál történik.

A BTT elnökségi tagja arra is felhívta a figyelmet, a libavágási szezon december első felében véget ért, így ha friss libamájat kínálnak valahol, érdemes gyanakodni. Most már többnyire mélyhűtött formában találkozhat a fogyasztó a libamájjal.  A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a karácsonyi ünnepek előtt fokozott élelmiszer-ellenőrzést rendelt el. Eddig több mint 92 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság kiemelt ellenőrzési akciója december végéig tart, s valamennyi szezonálisan népszerű termékre kiterjed. Azt is vizsgálják, helyesen tárolják az élelmiszereket, sértetlen legyen a csomagolásuk, és dokumentált a származásuk. Ilyenkor a vásárlóknak is figyelmesebbnek kell lenniük, hogy a megnövekedett kínálatból az igényüknek megfelelő élelmiszerek kerüljenek a kosarukba.