gála;Gyárfás Tamás;úszószövetség;úszósport;

2013-12-21 06:53:00

Állami támogatás a sárgagatyásoknak

Soha nem látott pénzösszeggel támogatja az állam az úszást, a 16 kiemelt sportág egyikét. Az úszók valósággal taroltak a csütörtöki Sportcsillagok gáláján, az állami támogatás nagy része mégsem őket, hanem a mai 10-13 éves gyerekeket illeti. Csakis így lehet biztosítani a jövő nagy úszógenerációját - mondta lapunknak adott interjújában Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke.

- Június 22. a Magyar Úszás Napja, de az idén december 19-ét is nyugodtan nevezhetjük annak.

- Hát igen. A Sportcsillagok gáláján az úszóink valósággal taroltak. Az év férfi és női sportolója is úszó lett Gyurta Dániel és Hosszú Katinka személyében. Az év edzőjévé Katinka edző-férjét, Shane Tusupot választották, Dani trénere, Széles Sándor pedig a második lett ebben a versengésben. Ráadásul Kiss László az év szövetségi kapitánya szavazáson harmadik lett, míg a legjobb csapatnak a férfi pólósok alakulatát választották.

- Gyurta évek óta a legjobb mellúszó a világon, s szerencsére még csak 24 éves. Kitarthat-e az ő nyerő sorozata a riói olimpiáig?

- Hát persze. Ő folyamatosan Rióra készül, s még a világbajnokságot - amit háromszor nyert sorozatban, rövid pályán pedig ötször lett egymás után első - is közbülső állomásnak fogja fel. De hát ilyenek vagyunk mi, szurkolók. Hiába nyer valaki egy csomó érmet, ha az olimpián lemarad, csalódást kelt.

- Edzője, Széles Sándor is díjazott lett. A barcelonai intermezzo elfelejtődött? A tréner egészséges?

- Együtt örültünk Dániában Dani sikerének, s különösen kellemes meglepetés mindkettőnknek Dani 100 méteren szerzett aranya. Gyurta megújult, felgyorsult, s ebben nagy szerepe van Széles Sándornak is. Aki jól van, egészséges.

- Nem meglepetés, hogy Hosszú Katinka lett az év női sportolója, hiszen ahol csak elindult, ott nyert. Kivétel a herningi rövidpályás Eb, ahol hét számban állt rajthoz, de "csak" három érmet nyert. Lehet-e bírni azt az iramot, amit önmagának diktál. Félő, fölemészti magát.

- Ugyanezt a kérdést tettem fel én is az edzőjének, engem is ez foglalkoztat. Elmondtam neki, hogy a Világkupa-sorozatot tekintheti egyféle tesztnek, de a mi értékítéletünkben az Eb, a világbajnokság és az olimpia nem edzés, onnan hozni kell az eredményeket. Tehát okos dolog-e a versenyzőnket olyan helyzetbe hozni, hogy 13 percnyi pihenője legyen csak két versenyszám között, mint ami történt Herningben? Tusup megígérte, megfontolja a szempontjainkat, s egyben megnyugtatott: Katinka fizikai állapota kiváló. De mentálisan még ő is elfáradhat.

- Sokan vitatják, jó dolog-e, ha egy élsportoló edzője egyben családtagja is. Az ő esetükben ez a kétség nem merül fel?

- Ők szerencsésen egymásra találtak az uszodában. Egy élsportoló napirendjébe az edzésen, az étkezésen és a pihenésen kívül más nemigen fér bele. Ez kiüresíti az embert. Őszintén szólva a saját gyermekemet óvnám ettől. De ők megtalálták egymásban a boldogságot, szívesen vállalják ezt a strapát. Boldogok, kiegyensúlyozottak és sikeresek. Mi pedig együtt örülünk velük.

- Más a helyzet Cseh Lacival, aki a jelek szerint nincs rendben.

- Először jön haza világ- vagy Európa-bajnokságról érem nélkül. Pedig a dolog Herningben is jól indult. A legjobb idővel került a 200 vegyes döntőjébe, 150-ig vezetett, s aztán leblokkolt. Mint elmondta, már a rajtnál pszichés problémákkal küzdött. Nem titkolom, Cseh Laci miatt bennem is van némi aggodalom. Egyszerűen amiatt, mert nincs annál szomorúbb, mint mikor egy versenyző nimbusza elkopik. De a saját jövőjéről csak ő dönthet. Ha érez magában elég erőt, folytathatja a felkészülést a berlini Eb-re, s aztán Rióra. Ha nem, a parton is szükség van rá. Én már tudom, milyen feladatot kínálnék neki, ha abbahagyná a versenyzést.

- Az úszás, a 16 kiemelt sportág egyikeként, jelentős állami támogatást élvez. Ez a szubvenció, úgy tűnik, akkor hasznosulna igazán, ha az utánpótlás-nevelésre is jutna a pénzből. 

- Az állami támogatás első összege két hónappal ezelőtt érkezett meg a szövetség számlájára, úgyhogy nem állíthatjuk, hogy úszóink kiváló teljesítménye ennek köszönhető. Ugyanakkor ez a pénz óriási felelősséget ró versenyzőre és sportvezetőre egyaránt. Ha a szűkös körülmények között ilyen jók voltunk, akkor a bőség idején pláne nem maradhatnak el az eredmények. S különösen hosszútávon nem. Ez a hatalmas összeg, amelyet a sportág mostantól élvez, elsősorban az utánpótlásra fordítódik. A programunk szerint az ország hét régiójában összeszedtünk 30-50 úszótehetséget, 10-13 éves gyerekeket, akiknek a fejlődését kiemelt figyelemmel követjük. Az egyenszerelésük miatt "sárgagatyásoknak" nevezett gárda számára minden hónap első szombatján felmérő versenyeket rendezünk. Hét éven keresztül adjusztáljuk majd őket, de a 2017-es budapesti junior vb-n közülük néhányan már rajthoz állhatnak. Ők a letéteményesei a jövő úszósikereinek, s ez számunkra minden pénzt megér.