Szerepel-e a zöld dossziéban Orbán Viktor vagy családja, Simicska Lajos, Nyerges Zsolt, illetve a Békemenetet szervező CÖF -fel kapcsolatban álló személy tulajdonában álló cég, netán a CBA vagy annak bármelyik alvállalkozója - többek között ezt az írásbeli kérdést intézte Vadai Ágnes Pintér Sándor belügyminiszterhez, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez és Polt Péter legfőbb ügyészhez. A Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője az ezermilliárdos áfacsalási botrányt kirobbantó Horváth András elleni nyomozásról érdeklődött szombaton - írja a párt közleménye.
A Portéka ABC Kft. benne van a zöld dossziéban, mondta a Népszava érdeklődésére Horváth András, a NAV-botrány kirobbantója. A korábban a Nemzeti Adó- és Vámhivatalban (NAV) dolgozó szakember arra az iratgyűjteményre utalt, amelyet korábban egy sajtótájékoztatón felmutatott, és amely a legfőbb célja volt a csütörtök reggel lakásán tartott házkutatásnak.
Márpedig az tudható, hogy az ifjabb és idősebb Laki László által irányított és - közvetlenül vagy közvetve - tulajdonolt, a Portékán kívül a Delikát Kft.-t is tartalmazó, Győr térségében aktív cégcsoport sok szállal kötődik a CBA-hoz, ahogy arról több portál, az Origo és az Átlátszó is beszámolt: A Győr-Moson-Sopron megyei CBA üzletek közül számosat üzemeltetnek, de regionális központnak is számítanak a CBA-hálózatán belül, azaz más üzletek rajtuk keresztül állnak franchise-kapcsolatban a CBA-val, Lakiék raktárából látják el a környék CBA-it. Sőt, korábban az idősebb, most pedig az ifjabb Laki kisebbségi tulajdonosa is a CBA-nak, utóbbifel is lépett már a CBA helyi képviselőjeként még 2007-ben a CBA helyi vezetőjeként - írja az Origo.
A Laki-féle cégcsoport adóügyeiről onnan tudunk, hogy 2011 őszén a rendőrség és az adóhatóság lecsapott ifjabb Laki házára. A nagyszabású akció egy olyan nyomozás része volt, amelyben a Portéka is érintett volt, és egy négymilliárdos áfacsalás ügyében indult. Ez az adócsalás pedig éppen olyan típusú, céghálózatban elkövetett áfalenyúlás, amelyekről Horváth András írt feljelentésében és amelyekről a nyilvánosság előtt beszélt. Horváth szerint éppen az a baj, hogy a NAV nem lép fel eredményesen ezekben az ügyekben a lánc végén található, nagyforgalmú kereskedelmi láncokkal szemben, legfeljebb a láncban előrébb álló beszállítókkal, kisebb cégekkel szemben indul ellenőrzés, állapítanak meg adóhiányt.
Közvetett bizonyítékaim vannak olyan esetre, amikor a kollégáimat egy NAV-vezető telefonon leállította egy ilyen ügyben - mondta a Népszavának Horváth. Szerinte éppen azt kellene megvizsgálni, hogy kik, milyen politikusok vagy oligarchák állnak az ilyen esetekben az adott NAV-vezető mögött. A szóban forgó, leállított ügyben érintett cégcsoport is az egyik oligarcha érdekeltségébe tartozik - közölte az adó-ellenőrzési szakember. Arra a kérdésre, hogy közel áll-e az illető valamelyik politikai oldalhoz, Horváth így válaszolt: “Mindegyikhez.”
Vadai Ágnes írásbeli kérdésében emlékeztetett rá, hogy a kormánytöbbség elszabotált a NAV-ügyben minden parlamenti vizsgálódást, a hatóságok pedig csak a leleplező hiteltelenítésére és megfélemlítésére tettek eddig kísérletet. A nyomozást irányító ügyészség nem a kormánynak, hanem végső fokon a nyilvánosságnak felelős, a DK-s politikus választ követelt kérdéseire: mit tettek eddig a Horváth bejelentését vizsgáló hatóságok, kinek az adataival élt vissza a NAV szerint Horváth, mely hatóság rendelte el a nyomozást, a házkutatást és a zöld dosszié lefoglalását.
Vadai rámutatott: a kormány és a kormánypártok eddigi lépései azt a gyanút erősítik, hogy az ügyben titkolnivalójuk van, hogy reményeik szerint eltüntetve a zöld dossziét megsemmisíthetik az áfacsalás történetét is. Közölte, a DK éppen ettől tartva kért vizsgálatot az Európai Unió illetékeseitől, és nem zárható ki, hogy a kormány egy ilyen vizsgálattól tartva szánta el magát a feljelentő elleni lépésre és bizonyítékai eltüntetésére.