A hírközlő szervek először a Moszkvától 450 kilométerre lévő Nyizsnij Novgorodban fogva tartott Aljohina elengedéséről számoltak be. „Egy fekete Volgába ültettek, miután kiléptem a börtönből. A pályaudvarhoz vittek” - mondta el a Dozsgy rádiónak a fiatal lány. Orosz médiumok szerint azért távoztak szinte fű alatt, hogy elkerüljék a nagy médiafelhajtást. Más források szerint azért engedték el kora hajnalban, mert a börtön vezetése el akarta kerülni, hogy tömegesen búcsúzzanak majd el a Mariától.
Aljohina később Moszkvába utazott. Kifejtette, ha lehetősége lett volna az amnesztia elutasítására, akkor megtette volna. Szabadon bocsátása ugyanis csak „Putyin trükkje, valóságos színház” – jelentette ki. Aljohina ismét élesen bírálta az oroszországi női börtönökben zajló viszonyokat, s mint mondta, továbbra is minden lehetséges fórumon tiltakozik az áldatlan állapotok ellen. „Szörnyű volt látni, ahogy az emberek feladták minden reményüket” – jelentette ki.
Néhány órával később az utolsó fogva tartott, Nagyezsda Tolokonnyikova elengedéséről számoltak be. Férje, Pjotr Veszilov a Twitteren tette közzé a képet, amint a 24 éves lány a szibériai, krasznojarszki börtönét elhagyva a média képviselői elé lép. „Putyin nélküli Oroszországot!” – kiáltotta. Elengedésük után a Pussy Riot harmadik tagja, Jekatyerina Szamucevics, akit néhány hónap után tavaly októberben bocsátottak szabadon, a Dozsgy rádiónak elmondta, nagyon boldog.
Napok óta tudni lehetett, hogy a punkzenekar rács mögött maradt tagjait is kiengedik, mivel az orosz parlament, a duma által múlt szerdán elfogadott amnesztiatörvény őket is érinti. A jogszabály azokra vonatkozik, akiket kevesebb mint öt évre ítéltek el és kiskorú gyermekük is van. A múlt héten szabadon engedett, s jelenleg is Berlinben tartózkodó Mihail Hodorkovszkijjal szemben a két lány nem kért kegyelmet. Büntetésük 2014 márciusában járt volna le.
Az orosz punkegyüttes 2011 augusztusában alakult. 2012. február 21-én tagjai több társukkal együtt a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyházban ikonosztáza előtt tartottak az egész világot bejárt performanszot, úgynevezett punk-imát. Színes maszkot viselve, gitárokon játszva könyörögtek a Szűzanyához, hogy űzze el Vlagyimir Putyint, aki tavaly májusban harmadszor került az államfői posztra. Augusztus 18-án „vallási gyűlölet által motivált garázdaság” miatt két év börtönbüntetésre ítélték őket, amit börtöntáborban kellett letölteniük. A világban számos tiltakozó akciót indítottak kiszabadításukért, s megannyi híresség, köztük Madonna is kiállt mellettük.
Megfigyelők szerint Vlagyimir Putyin elnök azért gyakorolt tömegesen kegyelmet az elítélteknek, hogy megakadályozza a február 7-én Szocsiban kezdődő téli olimpia tömeges bojkottját.