Abbász;Szentföld;betlehem;

Betlehemben tízezrek imádkoztak FOTÓ: EUROPESS/GETTY IMAGES/IAN WALTON

- Karácsony a Szentföldön

Békét, izraeli- palesztin kiegyezést kívántak a Szentföld és a teljes Közel-Kelet keresztényei karácsonyi imáikban. Mahmúd Abbász palesztin elnök karácsonyi beszédében palesztin követnek, példaképnek, palesztin nemzetiségűnek nevezte Jézust. Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is Betlehemben ünnepelt.

Az idén is több tízezer, a világ minden tájáról összesereglett keresztény hívő imádkozott szenteste Jézus szülőhelyén, Betlehemben. Az izraeli hatóságok a karácsonyi ünnepek végéig mintegy 300 ezer zarándokkal számoltak. Az utóbbi években valamelyest növekedett a zarándokok száma, akik Jeruzsálemben és a Palesztin Hatóság területén töltik a karácsonyt, bár ez a szám még mindig távol áll attól, amit lehetőségként magában hordoz a vidék.

A Palesztin Hatóság területén található szent helyek látogatottságát visszaveti a biztonsági helyzet, illetve az infrastruktúra fejletlensége. Előrelépést jelentett, hogy a zarándokutat, valamint a Születés templomát az UNESCO Világörökség Bizottsága tavaly júniusban, miután Palesztina Izrael, az Egyesült Államok és még néhány ország tiltakozása ellenére az UNESCO teljes jogú tagja lett, felvette listájára. Ennek köszönhetően elkezdődik a Születés templomának és több helyszínnek a rekonstrukciója, a remélt izraeli-palesztin kiegyezés a békével együtt pedig a vidék turizmusának fellendülését is magával hozhatja.

Talán senki sem lepődött meg azon, hogy a béke fontosságát emelte ki Betlehemben, a Születés Templomával szomszédos Szent Katalin római katolikus templomban tartott éjféli miséjén Fuád Tuál jeruzsálemi latin pátriárka. A szertartáson részt vett Mahmúd Abbász palesztin elnök, a magánlátogatáson a térségben tartózkodó Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Nasszer Dzsaude jordániai külügyminiszter is.

A palesztin nemzetiségű, jordániai állampolgárságú pátriárka már a városba érkezésekor elhangzott beszédében hangsúlyozta: karácsony üzenete a béke, a szeretet és a testvériség üzenete. Tual az éjféli szentmisén felszólította az izraelieket és a palesztinokat, hogy találjanak konfliktusukra igazságos és egyenjogú megoldást. "Igazságos és tisztességes" békéért imádkozik, mondta, és Abbász elnökhöz intézett szavaiban a palesztin megosztottságról sem feledkezett meg, a nemzeti egység megteremtésére sürgette az elnököt.

"Egy olyan konfliktusban élünk a Szentföldön, amelynek úgy tűnik, hogy rövid távon nincs megoldása, és amely súlyosan érinti a Szentföld lakóit". A szomorú szentföldi valóság ellenére bizakodásra és vallási toleranciára szólította fel a híveket a közel-keleti vallási vezető. "Bizakodnunk kell, és meg kell újulnunk hitünkben, hogy ez a három monoteista vallásnak otthont adó föld egy nap minden ember számára a béke kikötője lesz", mondta.

Mahmúd Abbász elnök karácsonyi üzenete nem múlt el visszhang nélkül. A palesztin elnök az ünnep előtt, hétfőn, Ramalláhból küldött üzenetében úgy fogalmazott, Jézus Krisztus "palesztin követ" volt, akinek igyekeznek követni a példáját. "Mindent megteszünk, hogy kövessük a példáját, amikor két évezreddel később szabadságunkat igyekszünk kivívni" - mondta a muzulmán palesztin vezető, aki az aktuális politikai helyzetről sem feledkezett meg. Reményét fejezte ki, hogy tartós béke lesz a Közel-Keleten és kiemelte, hogy Betlehemben "megszállás alatt" ünneplik a karácsonyt, illetve azt, hogy a szabad vallásgyakorlást nehezítik a palesztinokra rótt izraeli utazási korlátozások, és ez is egyik oka annak, hogy a térségből egyre több keresztény távozik.

Üzenetében kitért Ferenc pápa jövő tavaszra tervezett szentföldi látogatására is, amelyről úgy vélekedett, hogy jó alkalom lesz a világ keresztényeinek a közeledésre "palesztin fivéreikhez és nővéreikhez".

Az izraeli hatóságok felháborítónak találták Abbász szavait, tételesen azt, hogy Jézus Krisztust palesztin prófétának, követnek nevezte, Izraelt hibáztatta a keresztények távozásáért a térségből és azt állította, hogy a zsidó állam akadályozza a szabad vallásgyakorlást.

Csalódást okozott a pápa Izraelben

Néhány nappal karácsony előtt az izraeli Ynet portál arról számolt be, hogy izraeli kormányzati köreiben csalódást okoztak Ferenc pápa jövő márciusi szentföldi látogatásának tervei. A nem végleges program szerint a katolikus egyházfő várhatóan március 25-én Jordániából érkezik a Szentföldre, ahol kevesebb, mint 48 órát tölt, amit túl rövidnek tart az izraeli kormányzat.

Mindezt tetézi, hogy Jeruzsálemben nem, csak a Palesztin Hatóság fennhatósága alatt álló területen, Betlehemben celebrál nagyszabású szabadtéri misét és az észak-Izraelben található, ugyancsak Jézus életének egyik színhelyeként ismert Názáretbe sem látogat el.

Mivel nem végleges programról van szó, Izraelben remélik, hogy mégis lesz egy második mise is Jeruzsálemben.

A béke reménye maradt

Szíriában él az egyik legnépesebb közel-keleti keresztény közösség, amely számára ez a karácsony sem békét, hanem továbbra is csak pusztítást, rettegést hozott, ugyanis a keresztény ünnep alatt sem szünetelt az öldöklés. A keresztény közösség nehéz helyzetben van - ők a rendszer támogatóinak számítanak, s bár nem vesznek részt a harcokban, tartanak az ellenzék elkerülhetetlenek tűnő győzelmétől. Félelmük nem alaptalan, az egyiptomi kopt keresztények helyzete is rosszabbodott a forradalom után, a szélsőséges muzulmán csoportosulások gyakorta támadtak a keresztény templomokra, közösségi helyekre.

A sors iróniája, hogy épp Szíriában található a világ legmagasabb Jézus szobra, amelyet idén októberben állították fel. A tervek még békeidőben készültek el, de a munkálatok 8 éven át tartottak. A 32 méter magas szobrot Szednaja városának hegyére állították fel. A kompozíció címe: "Eljöttem, hogy megmentsem a világot". A hatalmas szobor a béke reményének szimbóluma nem csak Szíriában, de az egész közel-keleti térségben.

Tömegek hallgatták Ferenc pápa karácsonyi üzenetét. A népszerű egyházfő ezúttal is rendhagyó elemekkel tűzdelte a szenteste celebrált misét, karácsony első napján békéért imádkozott.