politikus;népszerűség;

- A britek fele dühös a politikusokra

A brit választóknak csaknem a fele dühös a politikára és a politikusokra, kétharmaduk pedig szószegőnek tartja a politikai vezetőket a The Guardian által pénteken ismertetett legújabb felmérés szerint.

 A vezető baloldali brit napilap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás azon kérdésére, hogy a megkérdezettek ösztönösen mit éreznek, ha a politikára vagy a politikusokra gondolnak, a válaszadók 47 százaléka közölte, hogy "dühöt", további 25 százalék pedig "unja" a politikát.

A politikusokra mindössze 16 százalék gondol "tisztelettel", és alig 2 százalék válaszolta azt, hogy őt "lelkesíti" a politika.
Arra a kérdésre, hogy ha nem vesz részt a következő választásokon, annak legvalószínűbb oka mi lenne, a felmérésbe bevont választók 64 százaléka a politikusok megszegett ígéreteit nevezte meg.

Az utóbbi hetekben ez a második olyan felmérés, amely azt jelzi, hogy a brit választók tömegesen fordulnak el a politikától.
November közepén a közéleti magatartási normák betartására ügyelő kormányzati tanácsadó szervezet (Committee on Standards in Public Life) országos felmérése azt mutatta ki, hogy a britek 40 százalékának "teljesen elege van" a politikából, és azt fontolgatja, hogy nem vesz részt a következő parlamenti választásokon.

A szervezet az általa elvégzett közvélemény-kutatás eredményeit kommentálva felhívta a figyelmet arra, hogy egyre mélyebb a politikai kiábrándultság a brit közvéleményben, a választókban "mélységes a szkepticizmus és a bizalomhiány" a politikusok iránt.

A tanácsadó testület felszólította a brit pártokat arra, hogy sürgősen tegyenek lépéseket a politikai közéletbe vetett bizalom helyreállítására, mivel ellenkező esetben még mélyebbre süllyedhet a választói részvétel. A legutóbbi, 2010-ben tartott brit parlamenti választásokon a szavazásra jogosultaknak csak a 65 százaléka vett részt.

 Az év legnagyobb eredményének nevezte Domokos László, hogy a közpénzügyekkel kapcsolatban megkerülhetetlen viszonyítási ponttá vált az Állami Számvevőszék (ÁSZ), és lezárult a következmények nélküli ellenőrzések korszaka.