MSZP;Fidesz;kormány;szegénység;munkanélküliség;segély;

2013-12-29 18:32:00

Tények cáfolják a Fideszt

Nem sajnálkozni, cselekedni kell - gyakorlatilag ezt üzente Hoppál Péter Fidesz-szóvivő a szocialistáknak, akik szerint a kormány politikája miatt egyre növekszik a szegények száma. Hoppál szerint az MSZP a fél országot segélyre ítélte, míg a mai kabinet segítő kezet nyújt nekik. Ám a Fidesz-szóvivőt a tények cáfolják: kutatások szerint a rendszerváltás óta nem volt annyi szegény, mint ma, a munkanélküliség drámai emelkedése pedig csak azért nem mutatkozik a számokban, mert a külföldön munkát vállalókat is hazai foglalkoztatottként tartják számon és a közmunkásokat is aktív dolgozóként tüntetik fel.  

Miközben családok ezrei az ünnepek alatt is éheznek és megfagynak, ha nem lopnak fát az erdőből - Hoppál Péter szerint a szocialista kormányok nem a szegény családok érdekeit nézték, hanem "lepaktáltak" a multinacionális cégekkel és bankokkal. Miközben ma valódi munkalehetőség hiányában a minimálbér töredékéért közmunkában kénytelenek dolgozni nagyon sokan, a Fidesz-szóvivő szerint csökken a munkanélküliség, nő a foglalkoztatottság és családok százezrei jutnak munkalehetőséghez. Ezzel szemben Hoppál úgy véli, a szocialisták megduplázták a munkanélküliséget, a fél országot segélyre ítélték, sajnálkozó szavaik mögött pedig a cselekedeteket kell nézni, "így válnak a szocialisták szavai hazugságokká". A szóvivő az MSZP elnökségi tagjának kijelentésére reagált, Bangóné Borbély Ildikó többek között arról beszélt, hogy Magyarországon ma 4 és fél millió ember a létminimum alatt, másfél millió a szegénységi küszöb alatt él, 500 ezer gyermek pedig éhezik, számuk napról-napra növekszik.

Hoppál Péter szavait azonban a tények cáfolják. A szocialista kormányok idején nem nőtt duplájára a munkanélküliek száma. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2006-ban 7,5, 2009-ben 10,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. A legutóbbi adatok szerint a munkanélküliség ma 9,8 százalékos, a foglalkoztatottsági arány pedig 59,3 százalékos, tehát alig jobb, mint korábban, a válság éveiben volt.

Orbán Viktor 2006-ban, akkor még ellenzéki vezetőként azt mondta: "a foglalkoztatottsági mutatókkal nem tudunk mit kezdeni. Nem is pontosan értem, hogy mit takarnak, ez lehet, hogy az én hibám." Mára viszont már a mutatók javításához a kozmetikázást használják. Csaknem 500 ezer ember menekült külföldre a munkanélküliség elől, ha ők itthon élnének, jelentősen rontanák a statisztikát. Ehelyett viszont javítják, a KSH ugyanis nem tesz különbséget a magyarországi és a külföldi munkahelyen dolgozók között. A másik országban munkát vállalók hazai foglalkoztatottnak számítanak, ha hozzátartozójuk elmondja róluk, hogy külföldön dolgoznak. Ehhez hasonlóan foglalkoztatottnak számítanak a közmunkások is, annak ellenére, hogy ez a foglalkoztatási forma nem a rendszeres munka, hanem a segély alternatívája.

Nem hoz nagy változást a január

- A családi pótlék összege egyetlen forinttal sem emelkedik
- A nettó minimálbér 64 190 forintról 66 483 forintra nő
- A közmunkások bére 49 500 forintról 50 632 forintra emelkedik
- A nyugdíjak, a rokkantsági és a rehabilitációs ellátások, valamint a baleseti járadékok összege 2,4 százalékkal nő

Hoppál Péter szerint az is a szocialista kormányok bűne, hogy a fél országot segélyre ítélték. A Fidesz szóvivője ebben is téved; a rendszerváltás óta tavaly éltek a legtöbben szegénységben. A Tárki jelentéséből kiderült, míg 2009-ig Magyarországon a szegénység kockázata lényegesen az európai átlag alatt maradt, 2012-re a hazai mutatószám értéke elérte az európai átlagot. A szegénység kiterjedtségével párhuzamosan növekedett annak mélysége is, tehát a szegények nemcsak többen lettek az elmúlt időszakban, de távolabb is kerültek attól, hogy ebből a helyzetből kimenekülhessenek. A szegénységben élők valamivel több mint 40 százaléka 25 év alatti.

Vitathatatlan, hogy korábban is voltak nehéz, kilátástalan helyzetben élők. De tény, hogy a Fidesz-kormány intézkedései nem segítették őket, inkább tovább rontottak a helyzetükön. A munkanélküli segély időtartamát például kilenc hónapról 90 napra csökkentették. Annak ellenére, hogy az álláskeresés átlagos időtartama most csaknem 20 hónap. A 2010-es kampányban ígért egymillió munkahely a közmunkások létszámának növekedésével valósulhat meg. Csakhogy míg a szocialista kormányok idején a közmunkások minimálbérért dolgozhattak, a Fidesz-kabinet szerint ennyi nem jár nekik: az idei 49 ezer 500 forint helyett jövőre 50 632 forintot vihetnek haza. Ezért a pénzért átlagosan az év három hónapjában dolgozhatnak, a maradék időben segélyen tengődnek. A segély összege korábban 28 ezer 500 forint volt, a Fidesz-kormány ezt 22 ezer 800 forintra csökkentette. Ez is csak akkor jár, ha a család másik felnőtt tagja nem dolgozik. Ez - egy emberre számítva - alig a negyede annak, amiből szerény körülmények között még meg lehet élni. Más vizsgálatok azt igazolják, hogy a regisztrált munkanélküliek 54 százaléka, azaz 300 ezer ember egyetlen forint ellátást sem kap, pedig amikor dolgoztak, jelentős összegű adót és járulékot vontak tőlük, illetve fizettek utánuk a munkaadók.

Hoppál Péter szerint ha a szocialistákon múlott volna, akkor most akár félmillió családnak sem lenne meg az otthona, ahol eltölthette volna a karácsonyt. Szerinte a sajnálkozó szavak mögött a cselekedeteket kell nézni, így vállnak a szocialisták szavai hazugságokká. Pedig épp a Fidesz-kormány volt az, amely alaptörvényben rögzítette a hajléktalanok kriminalizálásának lehetőségét, és tiltotta ki a "világörökségi területnek minősülő vagy a helyi önkormányzat rendeletében kijelölt" közterületekről a fedél nélkülieket.