pénztáros;online kassza;piac ellenében;

2014-01-02 19:30:00

Megint mellélőttek - sokba kerül a kormányzati védelem

Megint mellélőtt a minisztérium a kasszacserék ügyében, ezért havi 1000-1500 forint plusz költségbe kerül majd a kereskedőknek, hogy a kormányzat "megvédi" őket a magas adatátviteli tarifáktól. A kormány ugyanis a piaci árnál magasabb hatósági árat határozott meg az online kasszák adattovábbítására. A kabinet ugyanakkor az év végén ismét nagylelkű volt, közölte: nem bünteti meg azokat a kereskedőket, akiknek eddig a kormány hibájából nem sikerült kasszacsere, sőt a támogatást is változatlan feltételekkel folyósítja.

A kormányzat segítséget ígért a kereskedőknek, ehelyett ismét egy óriási baklövést követett el, amikor hatósági árassá tette az on-line pénztárgépek adtaforgalmi tarifáit. A kabinet által kötelezővé tett díjak ugyanis sokkal magasabbak, mint amit a szolgáltatóknál kialkudtak a kereskedők - nyilatkozta lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára elmondta: korábban az úgynevezett nagykasszával rendelkező üzlettulajdonosok nagy része már havonta és gépenként ezer forint körüli összegre alkudta le a távközlési szolgáltatójánál a kassza és az adóhatóság közötti adatforgalom biztosításának árát. Nem túlzó feltételezni, hogy a piaci törvények érvényesülése esetén kis pénztárgépek adatforgalmi díjai is havi ezer forint körüli szintre álltak volna be. Ám december végén a kormányzat a nagygépek esetében havi nettó 2500 forintos, a kicsiknél pedig 1500 forintos hatósági tarifát határozott meg erre az évre. Vagyis a kabinet segítség helyett a rontott a gépek üzemeltetőinek a helyzetén, ami a vállalkozók számára elfogadhatatlan - jelentette ki az érdekképviseleti vezető.

A kormányzat akkor nyújtott volna valódi segítséget a boltosoknak, ha hagyta volna érvényesülni a piaci folyamatokat, vagy akkor, ha nem hatósági árakat, hanem maximált díjakat állapít meg. Ha már a kormány mindenképpen ragaszkodik a központilag meghatározott tarifákhoz, akkor a valós piaci díjtételekhez közelebb eső, a jelenleginél kisebb árszintet kellett volna megjelölnie - tette hozzá a szakértő. Az új gépek árában például érvényesülhetett a verseny, ami abból is látható, hogy a tavalyi év közepén még 170 ezer forintért kínált az on-line kasszák ára mostanra 100 ezer forintra esett. Ez is jól mutatja, hogy a különböző gyártók és szolgáltatók közötti vetélkedés kedvező hatása előbb-utóbb megjelenik az árakban is, ha a kormányzat hagyja érvényesülni piaci a folyamatokat - jegyezte meg Vámos.

Meglépett az előleggel

A Patkós-Cassa nem gyártója az online pénztárgépeknek, még csak nem is importőr, az adóhivatal honlapján mégis szerepel az online kasszák beszerzésére, telepítésére, karbantartására jogosult cégek listáján. Ezren rendelhettek a csaló cégtől, a rendőrség már nyomoz a cég ügyében - számol be egyik laptársunk. A rendőrség annyit már tud, hogy a cég beszüntette a tevékenységét, és a telephelyén nem lelhető fel. A napilap szerint kilenc budapesti és Pest megyei cég feljelentését egyesítve csalás gyanújával rendelt el nyomozást a Budapesti Rendőr Főkapitányság (BRFK) korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya ismeretlen tettesek ellen a Patkós-Cassa Informatikai Kft. pénztárgépbeszerzéseivel összefüggésben.

A BRFK a napilap érdeklődésére azt közölte: bár eddig csak kilencen tettek feljelentést, a rendőrség körülbelül ezer olyan károsult vállalkozás jelentkezésére számít, amelyek kifizették az adóhatósággal adatkapcsolatra képes kasszára az előleget, a gépet azonban végül nem kapták meg.

Úgy tudjuk: az ügy károsultjait nem fenyegeti büntetés, mert újra kell kezdeniük a gépbeszerzést, ám valószínűleg már csak futhatnak a csaló céghez befizetett pénzük után.

A főtitkár adatai szerint eddig mindössze tízezer körülire tehető a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) bekötött on-line gépek száma a csatlakoztatásra váró hozzávetőleg 200 ezerből. Ez pedig igencsak mérsékelt eredménynek tekinthető, az elkövetkező hetekben azonban várhatóan felgyorsulhatnak a bekötések. A kisgépek zöme várhatóan az első negyedév végére bekapcsolható a NAV számítógépes rendszerébe, míg a bonyolultabb on-line kasszák bekötése - ilyenek működnek majd például a gyógyszertárakban, szállodákban, valamint bolthálózatoknál és a benzinkutaknál - tovább is elhúzódhat. A kis üzletek tulajdonosai pedig - a jelenleg érvényes szabályok szerint -, megkaphatják a legfeljebb öt gép után járó, egyenként 50 ezer forintos kormányzati támogatást, ha az eddigi kötelezettségeiknek eleget tettek, függetlenül attól, hogy a kasszát tavaly kötötték be, vagy idén teszik meg azt.

Az érdekvédelmi vezető hangsúlyozta: egyenlőre nem fenyegeti bezárás a boltokat a határidők csúszása miatt. A kisebb gépek esetében ugyanis továbbra is elegendő, ha a leendő üzemeltető rendelkezik NAV regisztrációs számmal és az új gépekre vonatkozó megrendeléssel. A nagy kasszák esetében pedig a kormányzat az év utolsó napja előtt feloldotta a december végéig érvényes bekötési határidőt, s arra tett ígéretet, hogy azok a vállalkozások nem kapnak sem pénzbírságot, és nem fenyegeti bezárás sem a boltokat, ha igazolni tudják, hogy minden tőlük telhető lépést megtettek az on-line csatlakozás érdekében. Ennek ellenére a bírság és a bezárás lehetősége továbbra is kereskedők feje felett lebeg - hangsúlyozta a szakember. Ennek a bizonytalan helyzetnek a következménye, hogy egyes kereskedők az üzletbezárástól tartva a régi nagy gépeik mellé üzembe állítottak új típusú kisgépeket is, ami a kormányzat hét elején meghozott, bekötési határidő eltörlésére vonatkozó döntése fényében ma már felesleges pénzkidobásnak tekinthető.