A hivatalos statisztika javuló tendenciát mutatott a munkaerőpiacon, de sajnos nem ez a helyzet: a szebb számok zömét a kétszázezer téli közfoglalkoztatottnak köszönhetjük. Egyebek mellett így fogalmazott Mesterházy Attila hétvégi blogbejegyzésében, és - a közmunkások képzésére utalva - megjegyezte: a "napocskarajzolás" nehezen tekinthető valós munkának.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője azt követően írt a témáról, hogy a Központi Statisztikai Hivatal pénteken közölt adatai szerint tavaly szeptember és november között 4 millió 12 ezer volt a foglalkoztatottak létszáma, ez 87 ezerrel, 2,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Szakértők egyértelműen a téli közfoglalkoztatással hozták összefüggésbe a javulónak látszó tendenciát, Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár szerint viszont a növekedésnek csak egy része köszönhető a közmunkának, "a versenyszféra a kormányváltás óta több mint 100 ezres növekményt produkált".
Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője emelkedettebben fogalmazott, ő azt mondta, "átléptük a lélektani határt". Az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes képviselője a hét végén még tovább ment, Puskás Imre az átlépett négymilliós "álomhatárról" beszélt. Megjegyezte, "az elért eredményeket 2014-ben csupán az a baloldal veszélyezteti, amely 2010-ben a csőd szélére sodorta az országot".
Mesterházy Attila viszont rámutatott, hogy a Fidesz által négy éve megígért egymillió új munkahelynek se híre, se hamva. "Ami még rosszabb: ez így is marad, amíg az Orbán-Matolcsy tandem határozza meg Magyarország gazdaságpolitikáját." Kifejtette, hogy áttörést az Igazság, Biztonság, Szabadság, Jólét - az MSZP ajánlata Magyarországnak című programjuk hozhat.
Ebben egyebek mellett a közteherviselés igazságosabbá tétele, a szegényebbek adójának mérséklése is szerepel, de ugyanilyen fontos a munkabérekre rakódó terhek és a munkahelyteremtés költségeinek csökkentése, a munkahelyek fehérítése is. "Választási győzelmünket követően meg akarjuk állítani a munkavállalók tömeges elvándorlását: célzottan, kiemelten támogatnánk a pályakezdők munkatapasztalat-szerzését, álláshoz jutását, képzési, átképzési lehetőséget ajánlunk számukra, hogy nagyobb eséllyel tudjanak elhelyezkedni."
A szocialisták háromról ismét kilenc hónapra emelnék az álláskeresési járadék folyósítási idejét - emlékeztetett az MSZP elnöke. Mint ismert, a munkanélkülieknek járó támogatás idejét a Fidesz kormány csökkentette le kilenc hónapról kilencven napra. Kitért arra is, hogy a "jórészt politikamentes héten" újabb nyugtalanító fejleményre derült fény. Egy képviselői kérdésre adott válaszában ugyanis Németh Lászlóné "fejlesztési" miniszter a 65 éven felüliek utazási kedvezményeinek átfogó felülvizsgálatát vetette fel. Mesterházy Attila szerint "van alapunk azt feltételezni", hogy a Fidesz a választások után újabb megszorításokra készül: ha nyernek, a kampánycélú rezsicsökkentés után az életszínvonalat visszafogó, a lakosságot közvetlenül sújtó lépések következnek majd.
A foglalkoztatási, illetve munkanélküliségi adatfelvétel hátteréről soha nem beszél a Fidesz. Pedig jó tisztában lenni azzal, hogy foglalkoztatottnak számít az, aki akár csak egyetlen órát dolgozott az adott időszakban. Ebbe a kategóriába tartoznak a közmunkások is annak ellenére, hogy ez a foglalkoztatási forma nem a rendszeres munka, hanem a segély alternatívája. Sőt, a KSH nem tesz különbséget a magyarországi és a külföldi munkahelyen dolgozók között sem. A másik országban munkát vállalót hazai foglalkoztatottnak számítják, ha hozzátartozójuk elmondja róla, hogy dolgozik. Vagyis két többszázezres tömeg kiesik a munkanélküliséget növelő statisztikból: azok, akik az állástalanság elől külföldre menekültek, és azok, akik - éppen a kormány döntése alajpán - munkájukért még a minimálbért sem kapják meg.
Amit az MSZP ajánl
1. Minden családban lesz legalább egy kereső
2. Igazságossá teszik a közteherviselést. A kisebb keresetűek kevesebb, a gazdagok több személyi jövedelemadót fizetnek majd
3. Adójóváírással is garantálják a legalacsonyabb fizetések vásárlóértékének növekedését
4. Csökkentik a munkabérre rakódó terheket
5. Visszaállítják 18 évre a tankötelezettség korhatárát
6. Visszaszorítják a dolgozói szegénységet, aki tisztességesen dolgozik, az meg is tud majd élni
7. Megállítják a munkavállalók tömeges elvándorlását
8. Három hónapról kilenc hónapra emelik az álláskeresési járadék folyósítási idejét
9. Támogatják az anyák újbóli munkába állását, növelik a bölcsődei és óvodai férőhelyek számát. A nők ugyanazért a munkáért ugyanakkora bért kapnak, mint a férfiak
10. Újraírják a Munka Törvénykönyvét és a sztrájktörvényt
11. Megerősítik és kiterjesztik a szakszervezetek jogosítványait
12. Megteremtik a társadalmi párbeszéd új, demokratikus és intézményesített rendszerét
13. Több forrással segítik a foglalkoztatást, kiemelten a leghátrányosabb térségekben
14. Erősítik a rugalmas, atipikus foglalkoztatási formák elterjedését
15. Támogatják a munkaerő mobilitását az utazás és lakhatás terén
16. Növelik a közvetlen állami szerepvállalást a munkaerőpiacon
17. Ösztönzik a szociális gazdaság kiépülését
18. Napi 8 órán át, tisztes bérért, értékteremtő munkát végezhetnek majd a közmunkások, és segítik őket, hogy minél előbb kiléphessenek a nyílt munkaerőpiacra