második világháború;Alexandra Kiadó;kationa;Denis Avey;haidfogolytábor;Szökés Auschwitzba;

2014-01-07 06:50:00

Szökés Auschwitzba

A második világháborúban 1944 nyarán esett német fogságba Denis Avey brit katona, így került az Auschwitz melletti E715-ös hadifogolytáborba. Innen terelték naponta az IG Farben Buna Werke ipartelepre dolgozni. Hónapokon át közvetlen közelről figyelte az auschwitzi haláltáborból ugyanoda áthajtott zsidó foglyok embertelen szenvedését és állati halálát. Amit akkor látott, magában tartotta évtizedekig.

"1945-ben senki nem akart meghallgatni." Nemrég, már túl a kilencvenen, egy riport révén fény derült megdöbbentő kalandjára. Amit saját akaratából vállalt, arra aligha van hasonló példa. Ruhát cserélt egy Hans nevű zsidó fogollyal és a munka után beállt a zsidó menetbe, hogy az auschwitzi haláltáborban saját szemével lássa, hogy bánnak a foglyokkal.

Két alkalommal is megkísértette így a halált, harmadik alkalomra nem került sor. A közeledő ágyúszó elől az SS erőltetett menetben hajtotta el a zsidó foglyokat a lágerből. Több évtizedes hallgatás után nemrég nyilvánosságra került mindaz, amit Denis Avey látott és tett Auschwitzban hadifogolyként. Megkapta 2010-ben a Holokauszt brit hősei kitüntetést, 2011-ben megjelent egy könyve, amely most magyarul is olvasható.

Címe: Szökés Auschwitzba, alcíme: Egy bátor férfi igaz története, aki mindenáron tudni akarta, mi történik Auschwitzban. Avey-nek Rob Broomby, a BBC történész-riportere segített kutatásokkal is felidézni a majd hetven év előtt történteket, megtalálni a tanukat, fotókat. Hátborzongató és izgalmas olvasmány, letehetetlenül sodró és eleven.

Lefegyverző az őszintesége és a morális szemlélete. "Mindaz, amit átéltem, különbözött az igazi holokauszt-túlélők emlékeitől. Tanúja voltam az emberiség legnagyobb bűntettének, de azt a bűntettet nem ellenem követték el". Nem áldozatként emeli fel a szavát és idézi fel az emlékeit annyi évtized után, hanem mert tanúságot akart tenni az áldozatok szörnyű áldozatáról. A mindenkori mának.

Szökés Auschwitzba - Alexandra Kiadó