Varga Mihály;rendelet;államtitkár;Nemzetgazdasági Minisztérium;Budai Gyula;Klebelsberg Intézményfenntartó Központ;Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Szövetség;lovas-tevékenység;

2014-01-09 06:19:00

Lovak sorsáról döntöttek

Visszavonhatja Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) országos vihart kavart rendeletét, amely a lovas-tevékenységet szabályozza. Az államtitkár erről levélben is értesítette Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert.

A politikus korábban közölte: a tegnapi megbeszélésre meghívta a Magyar Lovassport Szövetség képviselőjét, Lezsák Sándort, az Országgyűlés alelnökét, Hoffmann Rózsát, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közoktatásért felelős államtitkárát, valamint Marekné Pintér Arankát, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnökét, továbbá Balatoni Mónikát, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárát, és Dallos Gyula mesteredzőt, a magyar lovassport ismert személyiségét.

A VM államtitkár a megbeszélés előtt azt mondta, hogy a tárgyalás célja: a hatályos NGM-rendelet visszavonása után elengedhetetlen rendelkezések kidolgozásáról alakítsanak ki közös álláspontot. Lapunk kereste Budai Gyulát de sem őt, sem mást nem lehetett elérni a VM-ben, aki tájékoztatást adott volna a meghirdetett egyeztetésről. Értesüléseink szerint ennek oka lehetett az is, hogy állítólag a tárgyalás nem volt nyilvános.

Lóska János, a Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Szövetség elnöke a Népszavának elmondta, ő nem volt jelen ugyan a megbeszélésen, de szerinte az NGM-nek azt a rendelkezést kell megváltoztatnia, amely az ismeretlen származású lovakat kizárja a szolgáltatásból. Az a célt kellene elérni, hogy a lóútlevéllel, vagy azonosítóval ellátott állatokat alkalmassági vizsga után továbbra is bent maradhassanak a lovasszolgáltatási rendszerben.

A szakember ezért úgy vélte, hogy moratóriumot is kell adni a szolgáltatóknak, hogy ne dőljenek be a vállalkozások, viszont 2015. után már ismeretlen származású lovat már ne használhassanak a lovardák, lovasturisztikai vállalkozások. Ez azt is jelenti, hogy az ilyen 3 éves lovakat már nem kell belovagolni, hiszen jövőre már nem léphetnek szolgálatba.

A jelenleg még "dolgozó" nullás sütésű lovak tehát nincsenek kizárva, a vágóhíd emlegetése ezért is fölösleges hangulatkeltés - tette hozzá Lóska János. Kisebb lovardákat üzemeltető vállalkozók szerint viszont egy ló használhatóságát nem a származási bizonyítvány határozza meg.

A szakma képviselői főleg azt kifogásolták, hogy a lovas szolgáltatóknak legalább 5, minimum 4 éves lovat kell tartaniuk, és ezeknek az állatoknak az NGM rendelete szerint egyebek mellett származási igazolással is rendelkezniük kell. Az ismeretlen származású, úgynevezett nullás sütésű lovakat, - amelyek fedeztetési engedély nélküli apától származnak - a rendelet kizárja a szolgáltatásokból.

Ez a korlátozás azonban elsősorban a kis, családi vállalkozásként működő lovardákat tenné tönkre. A lovas szolgáltatói területet jól ismerő szakember szerint furcsa, hogy a tárcák még egymással sem álltak szóba egy ilyen fontos szakmai kérdésben és csak a botrány kitörését követően vált fontossá az egyeztetés a tárcák és a szakma között.

Azt is érthetetlennek nevezte, hogy a meghívottak közül hiányoztak a lovardákat működtető vállalkozók képviselői., vagyis a rendelettel a leghátrányosabban érintettek képviselői. Így előfordulhat, hogy egy szűkebb csoport érdekei szerint alakítják át a rendeletet.