A mérsékelt szír ellenzéket tömörítő koalíció kedden szavazott volna a részvételről, de ezúttal sem sikerült közös álláspontot kialakítani. Az amerikai-orosz közös szervezésű, az ENSZ égisze alatt tervezett béketárgyalást már többször elhalasztották, többek között a szír ellenzékiek döntésképtelensége miatt.
Az SZNK heterogén, belső ellentétekkel terhelt szövetség, amelynek több csoportja ellenzi a Bassár el-Aszad elnökkel való közvetlen tárgyalást, ők az államfő menesztését a tárgyalások alapfeltételének tekintik. Csupán az elnök nélkül felálló átmeneti kormánnyal lennének hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni. Szerdai bejelentés szerint a koalíció legkorábban január 15-én dönt a konferencián való részvételről.
Aszad részvétele sem teljesen biztos, miután Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Damaszkusz kérését figyelmen kívül hagyva, nem hívta meg Iránt, Aszad leghűségesebb támaszát. A december 20-án véglegesített listán 26 állam szerepel, köztük a felkelők két legfontosabb térségbeli támogatója, Szaúd-Arábia és Törökország.
A helyzetet bonyolítja és a konferencia esélyeit csökkenti a szír felkelőcsoportok közötti fegyveres leszámolási kísérlet is. Péntek óta véres összecsapások zajlanak három szíriai felkelőcsoport és az az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges fegyveresei között.