Kerényi Imre;Magyar Krónika;

A tiltakozók azokat a témákat írták a transzparensekre, amelyek vélhetően kimaradnak a folyóiratból FOTÓ: K 2 PRESS

- Újabb tudatmódosító Orbántól

Mintegy 40-50 tüntető várta kora este a Magyar Demokrata Andrássy úti székháza előtt a Kerényi Imre által kitalált Magyar Krónika című propagandakiadvány leendő szerzőit. Az alakuló ülésre érkezők kevesebben voltak, mint a tüntetők - hacsak nem sokakat a hátsó bejáraton csempésztek be, mint Orbán Viktor miniszterelnököt, aki maga is szerzőnek áll. 

Többen voltak az utcán demonstráló ellenzéki tüntetők csütörtökön este, mint a Magyar Demokrata Andrássy úti székházában összegyűlt leendő szerzők, aki a Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott fejéből kipattant Magyar Krónika című jóhír-mondó havilap alapító szerkesztőségi ülését tartották zárt körben.

A Demokratikus Koalíció (DK) és a Szolidaritás Mozgalom mintegy 40-50 aktivistája füttyel, transzparensekkel várta az először csak májusban, már a parlamenti választás után közpénzből kiadni tervezett Magyar Krónika Kerényi által felkért szerzőit. "Állami megrendelést nyertem közpénzből. Megírom.", "Április 6: megszűnt a rezsim. Megírjuk." - ilyen, a tervezett folyóirat "megírom" szlogenjével humorizáló táblákat emeltek magasba a DK-sok, miközben a kapun mintegy tucatnyi meghívott szerző és vendég érkezett. (Az eseményen készült fotókat itt láthatja: Flashmob a lapindítón.)

Köztük volt Boros Péter volt kormányfő, Kálomista Gábor producer, Papp Lajos szívsebész, Koltay Gábor filmrendező, Jókai Anna író, Baán László múzeumnegyedért felelős kormánybiztos, Pröhle Gergely külügyi államtitkár, Szentesi Zöldi László, a Magyar Hírlap újságírója, és Zárug Péter Farkas politológus is, aki közölte, hogy nem ír a lapba és "együgyűnek" nevezte Kerényit. Megérkezett Kondor Katalin volt rádióelnök is, aki pedig megjegyezte: "a pártállami időkben is mindent a miniszterelnök alapított".

A Magyar Krónika alakuló ülésén ugyanis a szintén szerzőnek felkért Orbán Viktor miniszterelnök is megjelent - őt a terrorelhárítók a hátsó bejáraton csempészték be az épületbe. Kerényi és Bencsik Gábor leendő főszerkesztő - aki lapigazgató a Magyar Demokratánál, a főszerkesztő Bencsik András testvére - péntekre ígért részleteket. Annyit azonban távozásakor Kondor Katalin a 444.hu riporterének elárult, hogy a fórumon még Orbán is kritizálta Kerényinek a szerzőket az alakuló ülésre invitáló levelének stílusát, és állítólag arról is döntöttek, hogy a lapot mégsem közpénzből, hanem befektetői forrásból finanszíroznák, ehhez most keresnek majd támogatókat.

Az Orbán-kormány ugyanakkor már így is egymilliárd forinttal támogatta az egykor Aczél György jóvoltából színházi rendezővé lett, mára az Orbán-rezsim hívévé vált Kerényi ötleteit. Ebból különítettek el korábban többszáz milliót a Magyar Krónikára, így nem tudni, ennek a pénznek mi lesz végül a sorsa. A havi 600 ezer forintos fizetéséért ötletelő Kerényi javaslatai egyébként heves vitákat és éles kritikákat váltottak ki. Kiállítást rendezett, festményeket rendelt az alaptörvény tiszteletére, ő találta ki, hogy minden önkormányzatnál állítsák fel ennek nyugodt állampolgári tanulmányozásához az alaptörvény asztalát, de készíttetett már diákoknak is e témában zsebfüzetet. 

Kerényi nemcsak ötleteiről, hanem meglepően nyers, sőt ízléstelen nyilatkozataitól is elhíresült - például amikor tavaly ősszel a Nemzeti Színházzal összefüggésben a leendő új igazgató, Vidnyánszky Attila társaságában buzizott. A lap alapító ülésnek helyt adó Demokrata főszerkesztője, Bencsik András pedig nemcsak az Orbánt dicsőítő békemeneteket szervezi, de a Magyar Gárda megalapításában segédkezett, élettársa tervezte a gárdisták fekete egyenruháját.

 

Megjelent mások mellett Boross Péter volt kormányfő, Papp Lajos szívsebész, továbbá Kondor Katalin volt rádióelnök is, aki szerint "a pártállami időkben is mindent a miniszterelnök alapított".