A napokban indult a hazai nemzetiségek önkéntes alapú regisztrációja, a listán szereplők többek között az országgyűlési választásokon induló kisebbségi jelöltekre szavazhatnak. Csakhogy a TASZ szerint a regisztráció olyan kevés személyes információt kér, hogy - főleg az online jelentkezésnél - könnyen kijátszható és alkalmat adhat választási csalásra:tömeges kisebbségi regisztrációval például befolyásolni lehet egyes körzetek, de akár az egész választás végeredményét, mivel a kisebbségi szavazó nem voksolhat majd pártlistákra.
Különösen érdekes ez annak fényében, hogy az NVI-től megtudtuk, a kisebbségi regisztráció lényegében örökre szól, arról csak külön kérésre lehet lekerülni. A névjegyzéken szereplők minden önkormányzati és parlamenti választás alkalmával értesítőt kapnak majd a választási irodától. A kisebbségek névjegyzékét a parlamenti választás előtt ki kell adni az adott kisebbség országos önkormányzatának, a kisebbségi önkormányzati választásokon pedig minden induló szervezetnek.
Bár az NVI megnyugtatta a Roma Sajtóközpontot, hogy más szervezet nem juthat hozzá a kényes adatokhoz, más kérdés, hogy a kisebbségi önkormányzatok majd hogyan lesznek képesek megvédeni választóik anonimitását az illetéktelenektől.
Közben megjött a válasz az Országos Roma Önkormányzattól azzal kapcsolatban, hogy van-e közük a roma közfoglalkoztatási képzéseken folyó titokzatos adatgyűjtésekhez. Az őszinte nyilatkozat így hangzik: az Országos Roma Önkormányzat sajnos nem tud érdemi információval szolgálni.