MNB;

- Folytatódott a betétek apadása

Tavaly év végén folytatódott az a 2013 csaknem egészére jellemző folyamat, hogy növekedett a lakossági értékpapírok állománya, a betétek rovására - ez derül ki a  Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett statisztikai adataiból. Elsősorban a befektetési jegyekből és az állampapírokból fogyott számottevő mennyiség.

Havonta 100-150 milliárd forinttal növekedett az értékpapír-állomány, de tavaly márciusban például 200 milliárdos növekedést könyveltek el. Szakemberek szerint ez a folyamat folytatódhat 2014-ben is, mert minden bizonnyal a Monetáris Tanács mához egy hétre tartandó ülésen 0,1 százalékpontot vágnak majd a jelenlegi 3 százalékos alapkamatból, így lassan ráfizetéses lesz bankbetétben tartani a megtakarításokat, ha a 16 százalékos kamatadót, a 6 százalékos ehót, és a banki költségeket is levonják az ügyfelektől.

Amíg 2012 közepén még csak 35 százalékos volt a lakossági megtakarítások között az értékpapírok részaránya, 2013 novemberére már elérte a 46,7 százalékot. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a betétállomány 6 886 milliárd, az értékpapíroké pedig 6024 milliárd forintot tett ki. Érdemes fejlemény, hogy más évektől eltérően az év végén a tőkepiac bővülni tudott, holott ilyenkor - az elszámolt hozamoktól eltekintve - általában csökkenni szokott az állomány. Ennek az az oka, hogy a hitelpiac még alig-alig éled, ami a megtakarításoknak kedvez. Ugyanakkor az elmúlt hétvégén az Államadósságkezelő Központ - a tervezettnél korábban - leállította a rendkívül kedvező kamatozású PEMÁK-ok (euróban denominált államkötvény) jegyzését.

Az MNB statisztikái szerint 2012 végéhez képest 2013 novemberéig a betétek állománycsökkenése 811 milliárd forint volt, ami vagyonarányosan 10,5 százalékos csökkenésnek felelt meg. Az értékpapírok állománya ebben az időben 1453 milliárd forinttal emelkedett, mégpedig úgy, hogy a befektetési alapok 885,5 milliárd forinttal izmosodtak, az állampapírok pedig 689 milliárd forinttal. A banki kötvényállomány és a részvénybefektetések ugyanakkor mérséklődtek.

A pénzintézetek mostanában azért fogták vissza kötvénykibocsátásaikat, mert a mérsékelt hitelpiac nem igényel a meglévőnél nagyobb megtakarítási állományt. A részvények árfolyama ugyanakkor 2013-ban csúcsokat döntött, az alacsony pénzügyi kultúrával rendelkező magyar lakosság azonban ésszerű kockázatot is csak visszafogottan mer felvállalni, ezért inkább elkerülik a tőzsdét.

A központi kormányzatnak a jegybankban elhelyezett betétei a havi átlagállományt tekintve 183 milliárddal csökkentek, a december végi 752 milliárd forintos szint 871 milliárddal alacsonyabb az egy hónappal korábbinál, és 626 milliárddal kevesebb a 2012 év véginél. Az MNB jól gazdálkodott, külföldi kötelezettségei 612 milliárd forintnak megfelelő összeget tettek ki 2013 végén, 411 milliárddal kevesebbet, mint egy évvel korábban, bár az év utolsó hónapjában 133 milliárd forinttal emelkedtek.

Tovább lassulhatott az infláció decemberben - vélekednek piaci elemzők. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) holnap hozza nyilvánosságra a decemberi és az egész évre vonatkozó inflációs adatokat. A decemberi adatban már megjelenik a második rezsicsökkentés hatása, így a Raiffeisen Bank becslése szerint nem fog tudni inflációt kimutatni a KSH.