Elkülönített, ingyenesen hívható telefonszámon várja a rendőrség a Budapesten, a XIII. kerületi Lehel utcában hétfő hajnalban történt robbantással kapcsolatos bejelentéseket. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda a 06-80-620-107-es zöld számon várja azoknak a hívását, akik a bűncselekményről, a helyszínen látott motorkerékpárról vagy annak vezetőjéről érdemleges információval rendelkeznek.
Keddtől rendőrök őriznek sok budapesti bankfiókot, de hogy milyen kockázatelemzéssel választották ki ezeket a helyszíneket, nem tudni. A Népszava úgy értesült, hogy a bankok biztonsági vezetői, illetve a biztonsági szolgálatai már hétfőn "válságtanácskozást" tartottak. Több helyen éjszakára is benntartják az őrséget.
Egy bűnügyi szakember véleménye szerint nem feltétlenül célravezető nagyobb rendőri erőt lekötni a helyi "pontszerű" védelemre, mert elképzelhető, hogy ezt kihasználva más célpontot könnyebben tud megtámadni, majd elmenekülni az elkövető.
Tálas Péter, biztonságpolitikai szakértő a Klubrádióban úgy nyilatkozott, valószínűleg úgynevezett magányos farkas típusú elkövetővel kell számolni. Bizonyos technikai, műszaki ismeretei vannak, hiszen össze kellett állítania egy robbanószerkezetet. Amennyiben terroristákról van szó, általában a célpont kiválasztása is jelzésértékű.
Bilkei Pál, kriminálpszichológus szerint a bűntény egyértelműen valamifajta bosszú kifejezésére vall. Az elkövető mindenképpen valamilyen közösséghez, csoporthoz tartozott, ahol ezt megbeszélte, kitervelte. Előbb-utóbb ez a csoport jelentkezni fog.
- Miután senki nem vállalta az akciót, ezért lassan ki lehet zárni azt, hogy valaki meg akarta félemlíteni a bankrendszert - ezt viszont Németh Zsolt kriminológus mondta a közrádióban.
A terrorcselekménynek van egy olyan változata a büntetőjogban, amely a lakosságot akarja félelemben tartani, de ennek is csak akkor van értelme, ha ezt meg is mondják, hogy azért csinálták, mert azt akarják, hogy az emberek féljenek, magyarázta a szakember. Hozzátette: erősen valószínű, hogy ez egy sima bankrablás akart lenni.
A rendszerváltás óta Magyarországon több mint harminc esetben használtak nagy erejű robbanószerkezetet az elkövetők. A legemlékezetesebb: 1994. június 11-én berobbantották a Parlament XIX-es kapuját. Egy hónappal később pedig a Mátyás-templom Halászbástya felőli traktusán robbant bomba. Személyi sérülés egyik helyen sem történt, de jelentős anyagi kár keletkezett.
A pokolgép minden jel szerint házi készítésű volt. Az ehhez szükséges tudás az internetről könnyen beszerezhető.
De nyilvános magyar szakirodalom is rendelkezésre áll. "Ez a könyv a pokolgépes merénylő eszközeivel és módszereivel foglalkozik. Nem elméleti ismereteket közöl, gyakorlatias kalauzzal szolgál. Áttekintést ad a robbanóanyagok típusairól (ipari, katonai, házilag előállított), majd a házi készítésű szerkezetekről.
Mivel a kiadvány akár robbanó szerkezetek előállításához "receptgyűjteményül" szolgálhat, megfontolandó, kinek a kezébe adja a könyvtáros!" - ez áll a Cedit kiadó egyik szakkönyvének ajánlójában, mely a kilencvenes évek közepén jelent meg, és sok szempontból ma is érvényesnek tekinthető. A cég sorozatban adott ki hasonló könyveket.
Magyar nyelvű szakkönyvek
Tűzszerészeti alapismeretek
Autóban elhelyezett pokolgép története
Robbanó postai küldemények
Célpontok és célok
Bombafenyegetések
Álcázott eszközök
Robbanóanyagok