Egészség;viszony;gazdaságpolitika;BBC;Le Figaro;Francois Hollande;Valérie Trierweiler;Julie Gayet;

Hollande állta a sarat

Nem válaszolt a magánéletét firtató kérdésekre tegnapi sajtóértekezletén Francois Hollande. A francia elnök azonban a későbbiekben állásfoglalást ígért az ügyben. Az államfő gyökeresen új gazdaságpolitikát hirdetett meg.

Francois Hollande teljesen új gazdaságpolitikáját akarta meghirdetni tegnapi, hivatalba lépése óta harmadik sajtóértekezletén. Eddigi államfői megbízatása fordulópontját remélte fellépésétől, s azt, hogy népszerűsége végre megindul felfelé a lejtőn.Nőügye ezért a lehető legrosszabb időpontban robbant ki Hollande szempontjából.

Az újságírók többsége, akik már fél órával a sajtótájékoztató előtt színültig megtöltötték az Elysée-palota sajtótermét, ugyanis elsősorban a 41 éves színésznővel, Julie Gayet-vel folytatott viszonyára voltak kíváncsiak, s arra, hogyan alakul a viszonya élettársával, Valérie Trierweilerrel, akit vasárnap kórházba szállítottak. A nemzetközi érdeklődést jelzi, először fordult elő, hogy azt élőben közvetítsék a legnagyobb angolszász hírtelevíziók, a CNN, a BBC News és a Sky News.

A köztársasági elnök hosszasan beszélt meghirdetett gazdasági programjáról, a "felelősség paktumáról". Mint mondta, apró eredményeket értek már el, például valamelyest csökkent a fiatalokat érintő munkanélküliség, de ez kevés. Átfogó intézkedéseket hirdetett meg. Ígéretet tett az adóterhek csökkentésére, a vállalkozások és egyéni vállalkozók járulékainak csökkentésére.

Mint mondta a gyakran hosszadalmas és bürokratikus eljárások egyszerűsítésére. A munka már most megkezdődik, de több intézkedés lép életbe 2015-ben. Kifejtette, 2014-ig ötvenezer munkahelyet kívánnak teremteni, 15 százalékkal több fiatalt vesznek fel a közszolgálatba.

A francia elnök hozzátette, könyörtelenül lesújtanak az antiszemita és rasszista megnyilvánulásokra. Külpolitikai kérdésekre is kitért, méltatta a Maliban, illetve a Közép-Afrikai Köztársaságban szolgálatot teljesítő francia katonákat. Reményét fejezte ki, hogy a francia-német tengely jelentősen előmozdítja az európai védelmi politikát. (Ez azért új, mert Párizs eddig Londonnal akart együttműködni e kérdésben.) Kifejtette, az a cél, hogy tíz év elteltével már teljesen új alapokra helyezzék Franciaországot.

Francois Hollande olyan átfogó programmal állt elő, hogy a közösségi hálózatokon többen megjegyezték: mintha most kezdődött volna elnöksége. Célratörőnek, határozottnak tűnt, aki láthatóan rá akart cáfolni azokra a bírálatokra, melyek szerint túl határozatlan.

Ügyes retorikai húzás volt részéről, hogy mondandóját a Szíriában elrabolt négy francia újságíró ügyével zárta. Drámai hangon jelentette be, hogy hazája mindent elkövet kiszabadításukért. Didier Francoist és Edouard Eliast 213, Nicolas Hénint és Pierre Torrest 197 napja ejtették túszul.

Természetesen nem kerülhette el a kínos kérdéseket. Már az első is nőügyét firtatta. "Valérie Trierweiler még Franciaország first ladyje?" - érdeklődött az ellenzéki Le Figaro újságírója. A francia elnök azonban hamar rövidre zárta a kérdést. Mint mondta, mindenki életében vannak nehéz időszakok, de a magánszférájába nem enged betekintést másoknak.

Ugyanakkor hozzátette, most nem válaszol az ezt firtató kérdésekre, csak később. Elmondta továbbá, nem kíván olyan törvényt elfogadtatni a parlamenttel, amely garantálná a közjogi méltóságok számára magánéletük tiszteletben tartását. Az elnök azt is közölte, a biztonsága "mindig garantált" utalván azokra a cikkekre, amelyek szerint a légyottok során biztonságát is veszély fenyegette. Hollande összességében állta a sarat, s a sajtóértekezlet végére a hangulat is viszonylag oldottá vált.