A Goldman Sachs (GS) globális bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakelemzői befektetőknek összeállított helyzetértékelésükben közölték, hogy 2014 első felében 2,50 százalékig csökkenő MNB-alapkamattal számolnak. Ez a jelenleg érvényes határidős piaci árazásoknál 0,15-0,20 százalékponttal nagyobb mértékű enyhítés lenne.
A ház szerint a monetáris tanács számára az alacsony inflációs ráta és inflációs várakozás, a korlátozott piaci reakció az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési ciklusának leépítésére és az MNB enyhítési alapállását tükröző jegybanki nyilatkozatokra, valamint a magyar befektetési eszközök kitartó kereslete teszi lehetővé a kamatcsökkentési ciklus idei folytatását.
A GS elemzői ugyanakkor gyengítették rövid távra szóló forintárfolyam-előrejelzésüket, tekintettel az általuk várt nagyobb mértékű MNB-kamatcsökkentésre, valamint arra a véleményükre, hogy a magyar jegybank toleránsabbá vált a gyengébb forinttal szemben.
A cég most háromhavi távlatban 305 forintos euróárfolyamot vár az eddig erre az időtávra érvényben tartott 300 forint/eurós prognózis helyett, fenntartotta ugyanakkor a hat és a tizenkét hónapra szóló, 305 és 310 forintos eurót valószínűsítő becslését.
A Goldman Sachs elemzői szerint mindemellett a jelenlegi közműdíj-csökkentésekből eredően később erőteljes bázishatások gyakorolnak majd felhajtóerőt a tizenkét havi magyarországi inflációs rátákra, ami a pozitív reálkamat gyors eróziójával jár.
A cég várakozása szerint mindez - és a külső finanszírozási kilátásokkal kapcsolatos, ehhez kapcsolódó aggályok - végül kamatemelésre késztetik az MNB-t.
A ház 2015-re ennek alapján 1,00 százalékpontos MNB-kamatemelést vár, igaz, a monetáris szigorítás kezdetének időpontjára adott prognózisát az idei negyedik negyedévről 2015 első felére tolta ki.
Legutóbbi felülvizsgált előrejelzéseikben más nagy londoni házak szakelemzői is szinte ugyanezt az MNB-kamatpályát vázolták fel.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői a decemberről szóló, több évtizedes mélypontot jelző inflációs adatok ismertetése utáni értékelésükben közölték, hogy az új inflációs számsor, valamint az MNB vezető illetékeseinek legutóbbi nyilatkozatai alapján az általuk eddig valószínűsített 2,80 százalékos MNB-kamatmélypont helyett most már 2,50 százalékos alapkamaton várják a kamatcsökkentési sorozat végét.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakelemzői az új inflációs adatok után szintén 2,50 százalékra csökkentették az MNB várható kamatmélypontjára adott prognózisukat az általuk eddig várt 2,70 százalékról.
Közölték azt is, hogy 2015 közepére tolták ki az MNB első kamatemelésének időpontját valószínűsítő előrejelzésüket, arra a felülvizsgált feltételezésükre alapozva, hogy az éves inflációs ráta csak 2015 második felében éri el a magyar jegybank 3 százalékos célszintjét.
A City elemzői közösségében van ennél agresszívabb rövid távú MNB-kamatcsökkentési előrejelzés is.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai minapi budapesti tájékozódó látogatásukról összeállított beszámolójukban közölték: felülvizsgált prognózisuk szerint a növekedési hitelprogramot az MNB "a korábban gondoltnál konzervatívabb alapállásról" folytatja, és inkább az alapkamatot csökkenti nagyobb mértékben.
Ennek alapján a ház azzal számol, hogy az MNB májusig - egyenként 0,15 százalékpontos lépésekben - 2,25 százalékra csökkenti alapkamatát.
A cég elemzői is azt várják ugyanakkor, hogy az MNB 2015-ben 3,50 százalékig emeli vissza alapkamatát a pozitív reálkamat fenntartása és a Fed mennyiségi enyhítési ciklusának leépítéséből eredő potenciális negatív piaci hatások ellensúlyozása végett.