Zlatan Ibrahimovic;Real Madrid;Orbán Viktor;Barcelona;gálaest;Nemzetközi Labdarúgó-szövetség;France Football;

2014-01-17 06:53:00

Még talányos a hétfői díjátadás

Orbán Viktor szívéhez – már csak Puskás Ferenchez fűződő érzelmei miatt is – közelebb áll a Real Madrid, mint a Barcelona, mégis a katalánok taktikáját alkalmazza: az egész pályás letámadást. Kormányzásának utóbbi négy événél több érv ennek alátámasztásához nem szükséges; e helyütt azonban egyetlen vonulatra összpontosítunk: a Puskás-díj einstandolására.

A magyar miniszterelnök hétfőn, Zürichben első politikusként adhatott át díjat a FIFA és a France Football közös gálaestjén: az év legszebb góljának szerzőjét megillető Puskás-díjat - a díjazott korábbi csapattársának, a brazil Júlio Césarnak a társaságában – Orbán Viktor nyújtotta át Zlatan Ibrahimovicnak.

A labdarúgást szenvedélyesen imádó Orbánt már-már perverz viszony fűzi a sportág legkiválóbb magyarjához, Puskáshoz. Felcsúti lakhelye szomszédságában hozta létre a róla elnevezett akadémiát, odavette maga mellé a nagy sikerű Puskás-könyv szerzőjét, Szöllősi Györgyöt.

Hazahozatta Spanyolországból a futballista teljes hagyatékát, ennek gondozása végett gründolta a Puskás Intézetet, amelynek helye még véletlenül sem a legenda korábbi klubja, a Honvéd lett, vagy mondjuk az ország legnagyobb, szintén Puskás nevét viselő stadionja, hanem Felcsút, amihez aztán az égvilágon semmi köze a magyar válogatott gólrekorderének.

De legalább Orbán közelében van. Ám a Puskás név totális kisajátítása ezzel még nem ért véget. A miniszterelnök hétfői fellépése jelezte, van még mit tenni az ügy érdekében. Az akadémián keresztül elintézte(tte) – ne legyenek kétségeink: tökéletesen tisztában van azzal, mi történik az intézmény berkein belül -, hogy a Puskás-díjat saját kezűleg adhassa át.

Ezt Szöllősi, a PFLA kommunikációs igazgatójaként előbb cáfolta, majd (tegnapi lapszámunkban megjelent) nyilatkozatát visszavonta. A FIFA sajtóosztálya ellenben világosan fogalmazott lapunk megkeresésére reagálva: a nemzetközi szövetség elfogadta a Felcsútról érkezett javaslatot.

Noha manapság lassacskán úgy tűnik, hogy a Puskás-díj létrehozásának ötlete is Orbántól, de legalábbis Felcsútról származik, s való igaz, az erről szóló szerződést 2009. október 20-án a helyi akadémián szignálta Joseph Blatter FIFA-elnök és Puskás özvegye, Erzsi néni, a PFLA hivatalosan nem vett részt az előzetes egyeztetéseken.

„A Puskás Akadémia soha nem tárgyalt direktben a FIFA-val ennek a díjnak a létesítéséről. A díjjal és a FIFA-val 2009 őszén került közvetlen kapcsolatba, amikor a díj alapításáról szóló dokumentumot Felcsúton aláírták” – mondta lapunknak Helmeczy László, az MLSZ jogi ügyeiért felelős, 2010-ig hivatalban lévő alelnöke.

Az ötlet egyébként Csorba Istvántól származik, a Puskás-család képviselőjeként eljáró Szöllősit kereste meg, a kommunikációs szakember pedig az MLSZ akkori vezetése felé tolmácsolta az elképzelést. Kisteleki István, az MLSZ 2010 tavaszán távozott elnöke tárgyalt a díjról Blatterrel, aki nagy rajongója volt Puskásnak, pártolta a dolgot.

Az első kapcsolatfelvétel az ügyben 2006-ban történt, de a terveket a szerzői és névhasználati jogok tisztázása miatt csak három évvel később sikerült valóra váltani (időközben az ötletgazda és a névadó is elhunyt).

„Amikor Kisteleki úr lemondása miatt az MLSZ közgyűlését tartottuk Telkiben, 2010. február 28-án, mintegy 100 küldött és legalább 30 újságíró jelenlétében Eva Pasqier, a FIFA fejlesztési igazgatója a küldöttek és az újságírók előtt elmondta: a Puskás Ferenc díjat köszönjék meg a lemondott elnöknek, Kisteleki Istvánnak.

Hozzátette: Kisteleki úr, az MLSZ vezetése és munkatársai közreműködése, lobbizása, és természetesen Blatter úr pozitív hozzáállása nélkül ez a díj nem jött volna létre” – szögezte le lapunknak Helmeczy.

Mindez már azok után történt, hogy 2010 januárjában első ízben kiosztották a díjat. A zürichi gálára - mintegy a magyar közállapotokat jellemezvén – két külön magyar delegáció utazott ki. Az egyikben ott volt Bajnai Gordon akkori miniszterelnök, valamint az MLSZ küldöttsége, a másikban pedig Orbán Viktor korábbi és újfent kormányzásra készülő miniszterelnökkel az élen a felcsúti különítmény.

Kisteleki ellen akkortájt lejárató kampány zajlott (utóbb egytől egyig megnyerte azokat a pereket, amelyeket a bundázásáról beszámoló lapok és a cikkeik szerzői ellen indított), Orbánnal nem ültek egy asztalhoz, amiből már sejthető volt: hamarosan távoznia kell posztjáról. Kisteleki – talán egy utolsó "jobbegyenes" céljából? – azt javasolta, hogy annak presztízsére való tekintettel Bajnai adja át a díjat. Blatter ezt elhárította, mondván, politikus ne álljon pódiumra, adja át inkább Puskásné. Az MLSZ vezetése támogatta az ötletet.

Érdekes módon négy év elteltével Orbán ellen már nem volt kifogása a FIFA első emberének. A pálfordulásról kérdést intéztünk a nemzetközi szövetséghez, azonban választ nem kaptunk, mondván, belpolitikai vitákban a szervezet nem kíván részt venni.

Akármilyen látványos is mindaz, amit Orbán itthon a futballért tesz, aligha életszerű, hogy Blatter maga hívta meg Orbánt.Silvio Berlusconi sem adott át soha semmilyen díjat, noha amióta ő az AC Milan tulajdonosa, klubja ötször nyerte el a legrangosabb európai klubtrófeát. Felcsút még hasonló eredményt sem produkált, bár az is igaz: elképesztő volumenben harácsolt össze eszmei és vagyoni értéket.