Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány;Erzsébet-program;fürdőjegy-program;

2014-01-17 06:03:00

Hoppon maradt fürdőzni vágyó nyugdíjasok

Egyik pillanatról a másikra lezárta a nyugdíjasoknak szóló fürdőjegy-program pályázatát a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. Az érdeklődők eredetileg február 15-éig jelentkezhettek volna, ám a nagyszámú érdeklődésre hivatkozva szerdán az alapítvány azt közölte: a pályázat benyújtására mostantól nincs mód. Eszerint nem mérték fel az igényeket, amit könnyített volna, ha kommunikálnak az idősügyi szervezetekkel. Közben a fogyatékos gyerekeket nevelő családok érdekében a Magyar Antidiszkriminációs Közhasznú Alapítvány emelt szót, mert a 18 éven aluli beteg gyerekeket kizárta az üdülési alapítvány pályázataiból. 

Sok ezer nyugdíjas hiába reménykedett, mégsem pályázhat a kormány által újdonságként beharangozott fürdőjegy-programra. Az eredeti kiírás szerint 2 500 forint befizetésével az ország 60 gyógyfürdőjének szolgáltatásait legalább ötször, de akár 33 alkalommal is igénybe vehetik azok, akik nyernek. Januárban 2-ától lehett pályázni, a határidő február 15-éig szólt.

Csakhogy a 3,5 milliárd forintos programot szerdán váratlanul lezárta a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány. A honlap információja szerint 15 ezer nyugdíjas jelentkezését várták, "ezt a keretet a mai napon a beadott igények száma elérte, amely azt is igazolja, hogy az alapítvány elképzelése és a pályázók igényei találkoztak. ...így ezen pályázat benyújtására mostantól nincs mód."

A pályázati kiírásban valóban szerepelt lehetőségként, hogy akár előbb is lezárhatják a pályázatot, azonban arra vonatkozó adat nem szerepelt, hogy mennyi jelentkező számára nyitott ez a lehetőség. Nagy Anna, az Erzsébet-program szóvivője csütörtökön Salgótarjánban azt mondta, ha marad a keretből, megpróbálnak további lehetőséget adni a fürdőbelépőkre, de egyelőre a még érvényben lépő pályázatok ütemét követik.

A pályázat egyébként nem elsősorban a rászoruló "kisnyugdíjasoknak" szólt, hiszen 147 ezer forint volt a felső jövedelemhatár, és felhívták a figyelmet arra is, hogy a támogatás nem fedezi a fürdőbe utazás költségeit, és nem is használható fel az útiköltség megtérítésére. (A minimálnyugdíj összege évek óta 28 ezer 500 forint, az öregségi nyugdíjak havi átlagértéke tavaly 95 ezer 716 volt- szerk.)

Hegyesiné Orsós Éva, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke szerint sejteni lehetett, hogy nagy lesz az érdeklődés. A legnagyobb idősügyi szervezet vezetője úgy fogalmazott: sajnálatos, hogy akkor, amikor az állami alapítvány meghirdette ezt a lehetőséget, nem mérte fel az igényeket. Így az idősek körében a fürdőjegyhez most nem a pozitív visszhang, sokkal inkább csalódás kapcsolódik.

Ha a kormány beszélő viszonyban lenne az idősszervezetekkel, akkor sok hasznos információhoz juthatna az idősek igényeivel kapcsolatban - jegyezte meg a képviselet elnöke. Elég lett volna egyetlen egy adatot megnézni, "és most nem a KSH népességadataira gondolok" - tette hozzá Hegyesiné Orsós Éva. Az előző kormány utolsó évében, 2010-ben több, mint 110 ezer ember jutott kedvezményes üdülési lehetőséghez, és ezeknek több, mint felét a nyugdíjasok vették igénybe.

Hegyesiné Orsós Éva egyébként megjegyezte, a napokban a Győr-Sopron-Ebenfurt Vasút Zrt. kereste meg a képviseletet kedvezményes kombinált fürdőjegyprogrammal.

A Magyar Antidiszkriminációs Közhasznú Alapítvány (MADA) elnöke más ügyben jelezte kifogását az üdülési alapítvány kuratóriumi elnökének. Nagy Marianna azért írt levelet, mert a 18 éven aluli fogyatékos gyereket nevelő családok nem vehetnek igénybe üdülési támogatást. "Az utóbbi években csak olyan pályázati kiírások láttak napvilágot, amely a magyar társadalom egyik legnehezebb sorsú családjait kirekeszti a támogatásból" - fogalmazott a MADA elnöke.

Levelében kitért arra, hogy a fogyatékossággal élő pályázóknak szóló kiírás kizárólag a "18. életévet betöltött fogyatékossággal élő személyeknek" szól. Nagy Marianna kérte a kuratórium elnökét: ne érveljen azzal, hogy az alapítvány "Erzsébet-tábor" pályázati kiírásaiban vannak kifejezetten fogyatékossággal élők gyerekek is, mert ő a panaszos szülőkkel áttanulmányozta az összes ilyen kiírást, és kiderült, ezekből is kirekesztik a súlyosan sérült gyermekek egy csoportját.

A MADA elnöke lapunknak elmondta január 8-án küldte el a levelet, de azóta még nem érkezett rá válasz. Ha ez a következő napokban is így marad, az egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul, mert akkor már egyértelművé válik, hogy az alapítvány nem kívánja módosítani a feltételeket. Kifejtette, olyan nehéz sorsú családokról van szó, amelyek ápolási díjon tengődnek, az anyák napi 24 órában gondozzák, ápolják a beteg gyereküket.

Még a bevásárlás is gondot okoz nekik, hiszen sok esetben egyetlen percre sem maradtathatnak felügyelet nélkül a gyerekek. "Azokról az anyákról van szó, akik a leginkább megérdemelnék, hogy kimozdulhassanak az otthonukból azért, hogy feltöltődjenek". Korábban egyébként minden évben eljuthattak üdülni ezek a családok - mondta -, ám amikor átalakult az alapítvány, mindenféle magyarázat nélkül szűnt meg ez a lehetőség számukra. Amikor pedig a szülők szót emeltek emiatt, mindig azzal nyugtatták őket, hogy majd a következő évben nekik is kiírnak pályázatot.