A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 135 fős csoportja vizsgálja a Lehel úti robbantás ügyét - adta hírül a rendőrség. Mivel azonban az NNI létszáma, a Népszava információi szerint körülbelül 140 fő, ez a hír így nem tűnik valósnak. Rendőrségi információink szerint viszont az állhat a háttérben, hogy más bűnügyi szakterületekről "rendeltek be" nyomozókat, elvonva így őket más "közönséges" bűncselekmények felderítésétől.
Az ORFK közlése szerint a csoport "már számos nyomozási cselekményt elvégzett, a széleskörű adatgyűjtés során beszerzett információkat folyamatosan ellenőrzik, értékelik, folyamatos a helyszínen rögzített nyomok értékelése." - olvasható a rendőrségi közleményben.A nyomozócsoport létszáma bővíthető, az országos rendőrfőkapitány intézkedett szükség esetén további erők és eszközök azonnali biztosítására. A nyomozás a teljes szakértői vizsgálatok, bizonyítás tekintetében elsőbbséget élvez.
Bár hivatalosan nem jelentették ki, úgy tudjuk - korábbi információinkat megerősítve - már az első pillanatokat követően terrorcselekmény gyanúja ügyében folyik az eljárás.
A Terrorelhárítási Központot (TEK) - állítólag a belügyminiszter döntése értelmében - eleinte nem vonták be a felderítésbe, mert a rendőri vezetők nem voltak hajlandók beismerni: nem bankrablási kísérlet történt. Pénteken úgy értesültünk, hogy a TEK mégis bekapcsolódott a nyomozásba, azonban - és ez eddig példátlan - az NNI alárendeltségében, és titokban.
Lapunk úgy tudja, továbbra is vizsgálják azt a szálat, amit a Népszava korábban megírt. Vagyis, hogy valamelyik korábban megjelent magyar kiadású "bombakészítő kézikönyvből" építhették meg a pokolgépet. A rendőrség végül - a korábbi értékelhetetlen képek után - érdemi felvételeket is közzétett, és a lapunkban az első pillanattól sürgetett nyomravezetői díjat (tízmillió forint) is kitűzött, igaz, csak három nappal az esemény után.
Lapunk már hétfőn megírta: a pokolgép minden jel szerint házi készítésű volt. Az ehhez szükséges tudás az internetről könnyen beszerezhető.
De nyilvános magyar szakirodalom is rendelkezésre áll. „Ez a könyv a pokolgépes merénylő eszközeivel és módszereivel foglalkozik. Nem elméleti ismereteket közöl, gyakorlatias kalauzzal szolgál. Áttekintést ad a robbanóanyagok típusairól (ipari, katonai, házilag előállított), majd a házi készítésű szerkezetekről. Mivel a kiadvány akár robbanó szerkezetek előállításához "receptgyűjteményül" szolgálhat, megfontolandó, kinek a kezébe adja a könyvtáros!” – ez áll a Cedit kiadó egyik szakkönyvének ajánlójában, mely a kilencvenes évek közepén jelent meg, és sok szempontból ma is érvényesnek tekinthető. A cég sorozatban adott ki hasonló könyveket.