kormány;Berlusconi;Olaszország;Letta;

- Konszenzus az olasz választási reformról

Támogatást ígért Enrico Letta kormányának reformjaihoz Silvio Berlusconi. Erről Matteo Renzivel, a balközép Demokrata Párt (PD) elnökével állapodott meg szombaton. 

Bár a kabinet a médiamogul által irányított Forza Italia képviselőinek szavazatai nélkül is biztos többségre támaszkodhat mind a képviselőházban, mind a szenátusban, hiszen Angelino Alfano kormányfőhelyettes új tömörülése, a Jobbközép (DC) biztosítja a kellő többséget, mindez azt jelenti, hogy majdnem teljes konszenzus alakult ki a jobb- és a baloldal között a reformok ügyében. A legégetőbb a választási törvény reformja. A jogszabályt az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek tartja, mert indoklása szerint nem biztosítja az esélyegyenlőséget, mivel a legtöbb mandátumot szerzett párt további bónusz parlamenti helyekre számíthat a képviselőházban.

Renzi úgy véli, a reform keretében gyökeresen meg kell változtatni a szenátus szerepét. Úgy véli, megengedhetetlen az, hogy a felsőház kormányokat buktasson meg, s hasonló jogkörökkel rendelkezzen, mint a képviselőház. Ezért francia vagy német mintára kellene átalakítani – derül ki egy néhány héttel ezelőtt közzétett tervezetéből. Renzi és Berlusconi szombati találkozóján a médiacézár ígéretet tett arra, hogy pártja támogatja majd a felsőház reformját, nem részletezték azonban, milyen átalakítást terveznek. Renzi csak annyit közölt, meg akarják akadályozni, hogy a kormányok összeállításánál a kis pártok zsarolási potenciállal rendelkezzenek.

Renzit előzőleg éles bírálatokkal illették az általa irányított Demokrata Párton (PD) belül amiatt, mert személyesen is kérte Berlusconi támogatását a fontos intézkedésekhez. Olyan hírek is napvilágot láttak, melyek szerint a PD szakadását és a kormány bukását is előidézheti. Renzi párton belüli riválisa Letta miniszterelnök, kettejük viszonya igen hűvös.

Renzit tavaly decemberben választották meg a PD vezetőjének. A Berlusconihoz való közeledése nem meglepetés. Korábban azzal vádolták, hogy a médiacézár szövetségese. A demokratáknál megütközést keltett, amikor 2010-ben ellátogatott Berlusconi bunga bunga partijairól hírhedtté vált arcorei villájába. Sőt, a volt miniszterelnök egy ízben úgy nyilatkozott róla, hogy "Renzi megvédi elképzeléseinket, s mindezt a Demokrata Párt zászlaja alatt".

Barack Obama a német ZDF televíziónak adott, szombaton vetített ritka interjúban Angela Merkelt és a német közvéleményt külön is igyekezett megnyugtatni arról, hogy az NSA titkos adatgyűjtése nem áshatja alá a bizalmat a német-amerikai viszonyban. "Ameddig én leszek az Egyesült Államok elnöke, a német kancellárnak nem kell aggódnia a lehallgatás miatt" - mondta az amerikai elnök. Obama beszámolt róla, nagyon baráti, bizalmi viszonyt alakítottak ki Merkellel, s nem szeretné, ha ezt bármiféle hírszerzési mechanizmus veszélyeztetné.