Irán;Ban Ki Mun;Montreux;ENSZ-főtitkár;külügyi szóvivő;Genf-2 konferencia;Jen Psaki;

2014-01-21 06:31:00

Irán is meghívót kapott

Már megkezdése előtt kudarc fenyegeti a szíriai polgárháború lezárását szolgáló, szerdán kezdődő Genf-2 konferenciát. Miután ugyanis Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár meghívta Teheránt is a tanácskozásra, a szíriai ellenzék az esemény bojkottjával fenyeget. Washington, London és Párizs feltételekhez kötné a részvételt, Irán azonban hallani sem akar erről.

Az utolsó pillanatban Irán is meghívót kapott a Montreux-ben szerdától megrendezendő Genf-2 konferenciára. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint "Teheránnak is szóhoz kell jutnia a tanácskozáson". A meghívót az ENSZ küldte, pedig múlt héten az Egyesült Államok teljesen elzárkózott ettől. A szíriai ellenzék is élesen bírálta a döntést. Egyik szóvivője kijelentette, nem akarnak Teheránnal párbeszédet folytatni, "csak az Aszad-rezsimmel tárgyalunk".

Hozzátette, még mielőtt a konferenciára mennek, Iránnak deklarálnia kell, hogy kivonja-e a vele szövetséges fegyvereseket Szíriából. A BBC szerint az ellenzék, amely hosszas viták után hétvégén döntött a konferencián való részvétel mellett, ismét a megbeszélések bojkottjával fenyegetőzött.

Életbe lépett az atommegállapodás
Irán tegnap kezdte meg az atommegállapodás végrehajtását. Teherán a "hatokkal", azaz az ENSZ BT öt állandó tagjával és Németországgal másfél hete megkötött megegyezés, valamint a Genfben tavaly novemberben elfogadott akcióterv értelmében megkezdi fokozottan dúsított uránkészleteinek megsemmisítését és a dúsításhoz használt infrastruktúra egy részének leszerelését. Teherán elfogadta, hogy nem gyárt pótlólagos vagy újabb generációjú centrifugákat, mint ahogy azt is, hogy az iráni nukleáris létesítményekben gyakoriakká válnak az ellenőrzések. Cserébe a "hatok" - amennyiben Irán tartja magát kötelezettségeihez - megkezdik a szankciók szerény mértékű enyhítését. John Kerry amerikai külügyminiszter néhány napja azt közölte, az Egyesült Államok júliusig nyolc részletben összesen 4,2 milliárd dollár értékben zárolt eszközöket szabadít fel Irán számára. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) delegációja múlt szombaton érkezett az iráni fővárosba, hogy ellenőrizze az atommegállapodás pontjainak megtartását. A delegáció már az ország középső részén lévő Natanzban tartózkodik, s tíz ottani atomlétesítményt vizsgál.

Az Egyesült Államok is aggodalmát fejezte ki a meghívás kapcsán. Jen Psaki külügyi szóvivő szerint ha Irán nem hajlandó elfogadni a genfi zárónyilatkozatot, akkor vissza kell vonni meghívását. Szintén bírálta Irán invitálását Szaúd-Arábia. Dicsérte viszont az ENSZ-t Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Ban Ki Mun ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy Mohammed Dzsavad Sarif iráni külügyminiszter az elmúlt napokban többször is kifejezésre juttatta: hazája elismeri a konferencia alapelveit és céljait.

A perzsa állam "pozitív és konstruktív" hozzájárulást ígért a konferencia sikeréhez. Az ENSZ-főtitkár kiemelte, a meghívás a konferencia kezdetére szól, nem pedig két nappal későbbi, genfi folytatására. Szakértők szerint ha valódi rendezést akarnak Szíriában, az nehezen képzelhető el Irán nélkül. Teherán az egyedüli ország, amelyre igazán hallgat Basár el-Aszad szíriai elnök.

Feltételekkel járulna hozzá London és Párizs Irán részvételéhez. Laurent Fabius francia külügyminiszter kijelentette, már a meghívó is világossá teszi, hogy a konferencia célja új, ideiglenes kormány hatalomra juttatása Szíriában. Hozzáfűzte, hazája ennek elfogadásához köti Teherán jelenlétét. Az iráni vezetés ezzel szemben azt közölte, semmiféle előfeltételt sem hajlandó elfogadni - közölte a félhivatalos Isna hírügynökség a teheráni külügyminisztériumra hivatkozva.