Vatikán;Szentszék;kérdőívek;családügyi szinódus;egyházmegyék;Lorenzo Baldisseri;címzetes érsek;

A világ 1,2 milliárd katolikusát kérdezte a Vatikán a pápa megbízásából FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/FRANCO ORIGLIA

- Reformokat várnak a hívek

Január végéig kell eljuttatni a Vatikánba azokat a kérdőíveket, amelyeket a Szentszék küldött ki a helyi püspöki konferenciák segítségével a híveknek. A válaszokat a jövő év őszén megrendezendő családügyi szinóduson elemzik. Az azonban már most látszik, hogy német nyelvterületen a hívek nem úgy gondolkodnak ezekről a kérdésekről, mint a Vatikán.

Az egyházmegyék túlnyomó többsége már visszajuttatta a kérdőíveket a Vatikánba. Az ugyan valószínűtlen, hogy a válaszok hatására jelentősen változzon a Vatikán családokat érintő álláspontja, mégis fontos fejlemény, hogy Ferenc pápa meg akarja tudni, mennyire értenek egyet a hívek az egyházi tanítás bizonyos pontjaival.

Az ausztriai tapasztalatokról a Kathpress osztrák katolikus hírügynökség számolt be. A kérdőíveket 34 ezren küldték vissza. A legtöbb válasz a Graz-Seckau-i egyházmegyéből érkezett, 14 ezer, St. Pöltenből viszont csak 150-en töltötték ki a kérdőívet.

Kiderült az, amit előre sejteni lehetett: a hívek nyitást várnak az egyháztól a házasságot, a családot és a szexuálerkölcsöket érintő témákban. Sőt, amint a Kathpress rámutat, az egyházi álláspont és a hívek között hatalmas szakadék tátong ezeket illetően. Akadtak azért a Vatikán szempontjából is kedvező tapasztalatok. A hűség, a szeretet és a család továbbra is fontos értékek a katolikusok számára.

A vallásnak ma is igen jelentős szerepe van a kapcsolatok kialakításában, a családban, a nevelésben. A bécsi egyházmegye elemzése szerint a megkérdezettek 68 százaléka nyilatkozott úgy, hogy "részben" az egyházi tanítás szerint él, 21 százalék pedig "teljesen". 89 százalék a vallási értékeket gyermekeiknek is tovább akarják adni.

A grazi egyházmegyében 96 százalék nyilatkozott úgy, hogy az elváltak és újraházasodottakat is részesíteni kell szentségekben. 71 százalék nem ellenzi az azonos neműek párkapcsolatát. 95 százalék pedig úgy vélte, az egyháznak el kell fogadnia az óvszer használatát és a hormonális fogamzásgátlást. Hasonlóak voltak az arányok Innsbruck, Linz és Felső-Ausztria egyházmegyében is.

Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek reagált az eredményre. Mint mondta, megindítónak tartja, hogy ilyen sokan válaszoltak a kérdésekre, még akkor is, ha "időnként igen erőteljesen bírálták a katolikus egyházat". Az osztrák püspökök ígéretet tettek arra, hogy a kérdőíveket úgy adják majd át Ferenc pápának január végén esedékes vatikáni látogatásukon, ahogy megkapták azokat.

Más országok egyházmegyéiből még nem érkeztek ilyen mélyreható elemzések, de sejthető, hogy Németországból vagy Svájcból is hasonló válaszok érkeztek. A "kantonok országában" már abból is botrány kerekedett, hogy a pasztorálszociológiai intézet egyszerűsített kérdéseket tett fel az internetre, amelyet a konzervatívok úgy értékeltek: ezzel "megkérdőjelezték" az egyház tanítását, s változtatásokra akarják serkenteni a híveket.

Bár Németországban viszonylag kevesen válaszoltak a kérdésekre, az egyházban komoly mozgolódás támadt a kérdőívek kiküldése után. Helyi pasztorálteológusok német és angol nyelvű kiáltványukban követelték az egyház családdal kapcsolatos tanításának mélyreható reformját.

A családügyi szinódust október 5-19. között rendezik meg a Vatikánban. Az esemény jelentőségét mutatja az is, hogy fél évszázadon belül ez lesz a harmadik ilyen jellegű találkozó. Lorenzo Baldisseri címzetes érseké, a Püspöki Szinódus főtitkára, a kérdőívek első számú "gondozója" szerint a pápának az volt a célja a kérdőívek kiküldésével, hogy megismerje a világ 1,2 milliárd katolikusának véleményét.

Lemondott Radu Stroe román belügyminiszter csütörtökön, miután a hétfői légi baleset mentési akciójának elhúzódása és az esettel kapcsolatos nyilatkozata miatt bírálatok érték a román újságírók és politikusok részéről.