terrorizmus;Szíria;kibertámadás;bevándorló;Szíriai polgárháború;Genf-2 békekonferencia;Genf-2;

2014-01-24 17:21:00

Patthelyzet Genfben

A Svájcban harmadik napja tartó tárgyalások során sem ült egy tárgyalóasztalhoz a szíriai kormány és az ellenzék képviselete a nemzetközi közösség reményei alapján. Az állami delegáció jelezte, hogy ha szombaton sem kezdődnek komoly béketárgyalások, távozik a Genf-2 elnevezésű konferenciáról, amely politikai megoldást kíván nyújtani a majd’ három éve tartó véres polgárháborúra.

A szembenálló felek ma is csupán Lakhdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjával egyeztettek zárt ajtók mögött Genfben. A kormánydelegáció ragaszkodott hozzá, hogy az egyeztetésnek a Szíriában lévő szélsőségesek tevékenységére, s a terrorizmus elleni harcra kell fókuszálnia.

A mérsékelt ellenzék azonban leszögezte, nem hajlandó szemből-szembe beszélni a rezsim képviseletével, amíg az alá nem írja a Genf-1 konferencia záródokumentumát, amely konszenzuson alapuló egységkormány megalakítását, nemzeti párbeszéd megkezdését, az alkotmány és törvényhozás felülvizsgálatát, s szabad, demokratikus választások megtartását irányoz elő. A 18 hónapja tartott megbeszélésen Szíria képviselői még nem vettek részt, csupán a nagyhatalmak látták el szignójukkal.

Elemzők reménykednek benne, hogy a Bassár el-Aszad elnök személyéről szóló nézeteltérések ellenére sikerül konkrét intézkedések terén - mint a fogolcsere, a tűzszünet, illetve a humanitárius segély útjának biztosítása - áttörést elérni.

Feltörték a CNN oldalát
Betört a Szíriai Elektronikus Hadsereg (SEA) az amerikai CNN hírtelevízió internetes és Twitter oldalára. Csupán néhány percig élvezhették a rivaldafényt, az oldal munkatársai visszaszerezték az irányítást, s törölték a felkerült üzeneteket. A kibertámadások egyre komolyabb gondot okoznak a hivataloknak és vállalatoknak világszerte.

Az Európai Uniónak felül kell vizsgálnia külső határára vonatkozó ellenőrző rendszerét, mivel az jelenleg nem tudja felülvizsgálni, hogy az állampolgárok Szíriába beszivárogjanak harcolni, majd onnan visszatérjenek az öreg kontinensre - mondta Gilles de Kerchove az uniós belügyminiszterek athéni tanácskozásán. Az EU terrorelhárítási koordinátor kifejtette, a schengeni rendszert a külső veszélyre tervezték meg, a belső, tagállamokból származó állampolgárokra nem gondoltak.

Uniós becslések szerint mintegy kétezer európai harcol jelenleg Szíriában: főként francia, belga, német, holland, brit, svéd, dán, spanyol, olasz állampolgárok. A The Daily Telegraph nyugati hrszerzési forrásokra hivatkozva csütörtökön azt írta, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet Szíriában képez ki európai dzsihádistákat, hogy azok hazájukba visszatérve képesek legyenek merénylet végrehajtására.

Ma hajnalban a nagylaki határátkelőnél három szíriai, két iráni és egy iraki állampolgárt próbáltak egy Bukarestből Rómába tartó turistabuszon becsempészni Magyarországra. Az utaskísérő közölte, a 20-28 év közötti fiatalokat Ausztriában kellett volna átadni, személyenként 200 euróért. Büntetőeljárás indult az öt illegális bevándorló, illetve a két sofőr és az utaskísérő ellen.