A "Szabad Oktatásért" elnevezésű rendezvényen a többi között a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottsága, az Oktatói Hálózat, a Hallgatói Hálózat és a Történelemtanárok Egylete képviseltette magát, valamint sok középiskolás és felsőoktatási hallgató is megjelent az eseményen. Összesen 21 szervezet csatlakozott a demonstrációhoz, politikai pártok a szervezők kérésére nem vettek részt a demonstráción.
A főszervezők felolvasták hétpontos követelésüket: egyebek közt valódi és nyilvános szakmai konzultációt, előre kidolgozott, megalapozott reformokat, a forráskivonások megállítását, szabad tankönyvpiacot, szólás- és véleményszabadságon alapuló közoktatást, a közalkalmazottaknak és közszolgálati dolgozóknak 20 százalékos béremelést követeltek. A tüntetők molinóin egyebek közt a "Demokráciát, ne Teokráciát!", "Oktatási reform: mintha mise történt volna", illetve "Itt hamarosan Nemzeti Pedagóguskar nyílik" feliratok voltak olvashatók.
Mendrey László, a PDSZ elnöke úgy fogalmazott, a kormány elérte, hogy az oktatás immár nem szolgáltatás, hanem szolgálás. A kabinet "szolgálóleánnyá degradálta a pedagógusokat" - fogalmazott Mendrey. Miklósi László, a Történelemtanárok Egylete nevében azt mondta, hogy egy abszurd oktatáspolitika válik ma valósággá Magyarországon. Tanárkollégáit arra bíztatta, hogy bojkottálják a Nemzeti Pedagógus Kart. Az Oktatói Hálózat nevében Ács Anna pedig kijelentette, az oktatás csatatérré változott, és "minden szinten gyomorforgatóan igazságtalan". Ráadásul az egyetemeket diplomagyárakká fokozzák le, a kormány jelszava pedig az: "középszerűt a középosztálynak". A demonstrációs és sztrájkbizottság nevében Boross Péterné úgy fogalmazott, a kormány nem becsüli meg a közalkalmazottak munkáját, de senkit ne tévesszen meg a tiltakozás résztvevőinek száma, ennél sokkal többen értenek egyet a tüntetőkkel, "ez csupán a félelem csendje".
A szervezők a demonstrációra sikertelenül invitálták Balog Zoltán emberi erőforrás minisztert, Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkárt és Sipos Imre helyettes államtitkárt is. Bár az ellenzéki pártokat távol tartották az eseménytől, Hoffmann a tüntetés után közölte, a szervezők politikai szándékra épülő, megalapozatlan követeléseket fogalmaztak meg, a "politikai erők" pedig a parlamenti választások közelsége miatt "hallatták hangukat". Az államtitkár hozzátette: "megszokták, hogy a másik oldal eszköztárában az utcai tüntetések, a negatív állítások egyaránt jelen vannak".