ENSZ;Szíria;Arab Liga;béketárgyalások;egységkormány;Genf-2 békekonferencia;Lakhdar Brahim;

2014-01-27 06:36:00

Apró lépések a szíriai béketárgyaláson

Hétvégén végre hajlandó volt a szíriai kormány és az ellenzék képviselete egy tárgyalóasztalhoz ülni a múlt szerdai Genf-2 békekonferencia óta először. A delegációk korábban csupán Lakhdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbizottjával egyeztettek zárt ajtók mögött Svájcban.

A felek két külön ajtón léptek be az ENSZ genfi székházának termébe, egy U-alakú asztalnál foglaltak helyet. Szavaikat azonban egyelőre nem közvetlenül a másik küldöttséghez intézték, hanem a biztoshoz, aki tolmácsolta véleményüket.Szombaton a humanitárius segély útjának biztosításáról, a rászorulók megsegítéséről ejtettek szót.

Az ENSZ adatai alapján a majd' három éve tartó polgárháború során legalább 126 ezer ember vesztette életét, 9,5 millió ember kényszerült otthona elhagyására, s a lakosság fele azonnali támogatásra szorul.

Tegnap pedig az eltűntekről, és a foglyokról egyeztettek, a szíriai lázadók beleegyeztek, hogy átadják a fogságukban lévő emberek névsorát, a damaszkuszi kormány ugyanakkor engedélyezte, hogy Homsz városából szabadon elvonulhassanak a nők és a gyerekek.

Bár még nem tudni, hogy a tárgyalások elvezetnek-e békemegállapodáshoz, nagy szó, hogy a felek hajlandóak voltak egy légtérben, egy asztalnál megbeszéléseket folytatni, s sem az állami, sem az ellenzéki küldöttség nem vonult ki. Maga Brahimi is jó kezdetnek nevezte az eddigi targyalásokat. Mint a közvetítő fogalmazott, a Homsz városába indítandó támogatásokról való egyeztetéssel is a bizalmat kívánta kiépíteni, erősíteni.

"Fél lépésenként haladunk előre", hogy aztán eljussunk az esetleges békemegállapodás alapját képező Genf-1 konferencia záródokumentumához, mondta. A 18 hónapja megtartott találkozón a szíriai képviselők nem vettek részt, a kommünikét csak a nagyhatalmak írták alá egyelőre. A nyilatkozat konszenzuson alapuló egységkormány megalakítását, nemzeti párbeszéd megkezdését, az alkotmány és a törvényhozás felül vizsgálatát, s szabad választások megtartását irányozza elő.