Kotleba sokáig a szlovák belpolitika rossz értelemben vett bohóca volt. A Szlovák Testvériség vezéreként szervezett romaellenes meneteit, melyeken néhány tucat bőrfejű vett részt, nem vették komolyan Pozsonyban, sem a bal-, sem a jobboldal. Bár a megyei választások tavaly novemberi első fordulójában többen megkondították a vészharangot, miután a kormánypárt, a Smer jelöltje mögött leszakadva bekerült a második fordulóba, a többség még akkor is elszigeteltnek tartotta a Kotleba-jelenséget. A "cigány parazitákat" emlegető - mondjuk így - politikus "szókimondása" azonban úgy tűnik, a társadalom egy nem is elhanyagolható részének ínyére van. Előretörésében komoly szerepet játszott, hogy 2012 márciusában felgyulladt Krasznahorka vára, amit két romagyerek okozott, mert nem oltották el cigarettájukat. A pártvezető Krasznahorkát valóságos főhadiszállásává változtatta különösen azután, hogy 2012 áprilisának végén egy magyar tulajdonostól telket vásárolt a településen. Több helyi telektulajdonossal megalapította a "Kitakarítani és használni" mozgalmat.
Kotlebát és csapatát már nem lehet félvállról venni, s az sem kizárt, hogy pártja, a Mi Szlovákiánk Néppárt(LSNS) bekerül a parlamentbe a 2016-os választás után. A szélsőjobboldali párt pontos támogatottságát nagyon nehéz megítélni, mert a megkérdezettek egy jelentős része nem akarja elárulni a kérdezőbiztosnak, hogy valójában Kotlebáékra adná a voksát.
Az új besztercebányai megyei vezető tavaly karácsony előtt tette le a hivatali esküt. Bár akkor a romákról nem tett említést, belerúgott az Európai Unióba."Törekedni fogunk, hogy csökkentsük a megye függését az Európai Uniótól, mivel az korlátozásaival mindent tönkretesz, ami jó volt a megyében" - fogalmazott a pozsonyi Új Szó szerint.
Kotleba váratlan sikere után Robert Fico miniszterelnök és a jobboldali ellenzék egymást vádolták azzal, hogy kiengedték a szellemet a palackból. Ám talán akkor járunk a legközelebb a valósághoz, ha azt mondjuk, mindkét felet terheli felelősség. Ficót amiatt, mert sosem állt tőle távol a nacionalizmus, bár ma már erre nem emlékszik vissza szívesen, korábban a Ján Slota-vezette Szlovák Nemzeti Pártot (SNS) is bevette kormányába. Ezzel pedig ő is hozzájárult a szélsőséges nacionalisták térnyeréséhez. A jobboldalt pedig amiatt lehet kárhoztatni, mert amikor hatalmon volt, szőnyeg alá söpörte azokat a problémákat, amelyek szajkózásával Kotleba évről évre mind népszerűbbé vált.
Marian Kotleba a szlovák belpolitika térképét is átrajzolhatja. FORRÁS: NASE SLOVENSKO
Ami azonban a legnagyobb baj, hogy most, amikor már Kotleba visszavonhatatlanul a szlovák belpolitika szereplője lett, a két oldal nemhogy megpróbálna összefogni a jelenség ellen, annak a folyamatnak lehetünk tanúi, ahogy a neonácik szépen lassan a társadalmi és politikai élet elfogadott szereplőivé válnak. Több egyértelmű jele van ennek. Ivan Gasparovic elnök január 10-én hivatalában fogadta mind a tíz régi és új megyeelnököt, köztük Kotlebát is. Az újságírók azonban nem lehettek jelen, amit az államfő szóvivője azzal magyarázott, hogy nem volt számukra elég hely. Ezért a zárt ajtók mögötti megbeszélések utáni sajtótájékoztatókból lehetett értesüli arról, mi is történt. Hogy melyik megyefőnök került ekkor reflektorfénybe? Természetesen a besztercebányai, akit hosszasan faggattak az újságírók. Az elnöki szóvivő szavaiból pedig kiderült, szó sem volt akár az államfő, akár a többi megyei vezető részéről Kotleba kirekesztéséről, sőt, amint Tibor Mikus nagyszombati megyei vezető fogalmazott, a találkozó "konstruktív légkörben zajlott". (Mikus győzte le a megyei választás második fordulójában Berényi Miklóst, a Magyar Közösség Pártjának elnökét.)
Igaz, Pavol Freso, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke, pozsonyi megyei vezető már nem értékelte ennyire pozitívan a találkozót, kezet sem nyújtott Kotlebának. "Azzal, hogy nem adtam neki kezet, egyértelmű kinyilvánítottam a véleményemet" - fűzte hozzá Freso, hozzátéve: ez nem azt jelenti, hogy nem tartaná tiszteletben a besztercebányai kerület lakosait. "Ez csupán Kotleba szélsőséges nézeteinek elutasítása" - mondta a pártelnök. Kotleba nem is ellenkezett. Mint mondta, "nincs is értelme valamiféle szerelmet színlelni, annyira nyilvánvaló, hogy ellentétes a véleményünk".
Freso elutasítása azonban nem nevezhető általánosnak. Gasparovic ugyanis januárban néhány nap alatt kétszer is fogadta Kotlebát, az államfő által átadott újévi kitüntetések alkalmából rendezett ünnepségre is meghívta.
Hogy Kotleba nagyon is otthonosan érzi magát a szlovák belpolitikában, bizonyítja ezt a Besztercebányai Megyei Önkormányzat január 19-én, Jolsván megrendezett kihelyezett ülése is. Azzal még nem lenne különösebb gond, hogy biztonságiak ügyeltek a rendre, az azonban már felettébb aggasztó, hogy egytől egyig bőrfejűek sorakoztak fel az ülésterem előtt. Újságírók közlései szerint minden öt képviselőre jutott egy "őr". Bár nem Kotleba pártjának ismert zöld uniformisát viselték, hanem fekete pólót öltöttek magukra, melyen e felirat volt olvasható: "Besztercebánya Megyei Hivatala". Kotleba emberei figyelték azt, ki megy be és ki hagyja el az üléstermet, ki jön be az épületbe, ki megy el onnan. Az őrző-védők már ránézésre is mintha valamilyen félkatonai alakulat tagjai lettek volna. Hogy Besztercebánya vezérének nemcsak az Európai Unióval és a romákkal van baja, mutatja: nem engedték be a szlovákiai magyar nyelvű Pátria rádió riporterét. "Az egyik, úgymond biztonsági őr, akit a krasznahorkaváraljai, Kotleba vezényletével lezajlott felvonuláson is láttam, odajött hozzám, majd megkérdezte, kit képviselek, végül több másik társával kidobott a teremből" - mondta a Paraméter hírportálnak Vasik. János. A nem túlságosan bizalomgerjesztő testőrök azóta is ott köröznek a megyeházán, szolgálják "bátor vezérüket".
Pozsonyi lapok értékelése szerint a cél egyértelmű volt: Kotleba meg akarta félemlíteni a jelenlévő küldötteket. S ez sikerült is neki. Mert bár több kormányzati képviselő tiltakozott amiatt, hogy Kotleba megsértette a házszabályt, végül az ülés menetrendje úgy zajlott, ahogy azt a megyevezér elképzelte.
Bár Kotleba beiktatása óta azt is hangoztatja, fellép a korrupt hivatalnokok, s a pénzügyi visszaéléseket igazoló iratok megsemmisítése ellen, ő sem jeleskedik, amikor a törvények pontjainak szigorú megtartásáról van szó. A bystricoviny.cz honlapja ugyanis kiderítette, hogy törvénytelenül alkalmazta a biztonsági embereket, mert a velük kötött szerződések nem szerepelnek a központi szerződés-nyilvántartásban. Miroslav Belicka, Kotleba szóvivője ugyanakkor azt állította, a bőrfejűek nem testőrként, hanem "rendezvényszervezőként" voltak jelen, s velük elég megbízási szerződést kötni. Az említett portál megjegyezte, Besztercebányán nem volt még példa ilyen megyei őrző-védő szolgálatra, és más megyéből sem érkeztek hírek ilyen verőlegények alkalmazásáról.
Ku Kux Klán-tag az öccse
A besztercebányai megyei közgyűlés jolsvai kihelyezett ülését őrző fiatalemberek egyike nem más, mint saját öccse, Marek Kotleba, akit ráadásul a rendőrség is vizsgált korábban -idézte a Markíza televíziót a bumm.sk hírportálja. Marek Kotlebát megbízási szerződéssel alkalmazták, Miroslav Belicka megyei szóvivő szerint azért, mert "van tapasztalata" ilyen jellegű munkavégzés terén. A Sme információi szerint a megyefőnök testvére ellen a rendőrség folytatott eljárást, mivel KKK Anglickámóda (Angol divat) nevű boltot működtetett, ahol szélsőséges jelképekkel ellátott ruhaneműt árusított.