Paul Lendvai;

Paul Lendvai: "Olyan seb ez, amely begyógyult ugyan, mégis ma is a lelkemben őrzöm." Fotó: Vajda József/Népszava

- Paul Lendvait felháborítja Budapest történelemszemlélete

Paul Lendvai, Ausztriában élő magyar újságíró Linzben beszélt arról, hogyan élte át a holokausztot. 1944. március 19-én 14 éves volt. Apja igencsak megfeddte, mert engedély nélkül ment el egy Ferencváros-Rapid Wien mérkőzésre. Csakhogy ekkor már életveszélyes volt kimenni az utcára, mert e napon masíroztak be a nácik Magyarországra. Május 15. és július 7. között 437 402 zsidót és romát deportáltak – írta beszámolójában a nachrichten.at portálja. A legtöbbjüket a biztos halálba, az Auschwitz-Birkenau-i tárborba deportálták. Paul Lendvai 29 rokonát veszítette el.

„Olyan seb ez, amely begyógyult ugyan, mégis ma is a lelkemben őrzöm. Sokan másokhoz hasonlóan sosem tudtam beszélni róla. S nem is fogok” – mondta el a 200 érdeklődő előtt. 1944 októberében választották el a családjától. Őt is a halálba akarták küldeni, ám egy 17 éves fiúval sikerült megmenekülniük, letépték magukról az árulkodó sárga csillagot. „Büszkék voltunk magunkra” – emlékezett.

Miután visszatért Budapestre, svájci okmányokat kapott. „Ma sem tudom, valódiak voltak-e, vagy hamisították”. A világháború után magyar szociáldemokrata lapokba kezdett írni, ezért 1953-ban letartóztatták. „Trockistának” bélyegezték. Munkatáborba internálták, s három évig nem jelenhettek meg művei. Később kalandos módon sikerült megmenekülnie. Varsóba került, itt ismerkedett meg Hugo Portisch-sal. Az ő révén került Bécsbe. Íróként, újságíróként dolgozott. Magyarországot a szülőhazájának nevezi, „de Bécs az otthonom” – mondta előadásában.

Elkeseríti, sőt felháborítja, hogy ma Magyarországon úgy tesznek, hogy Budapest alig tehetett a világháború 560 ezer magyar áldozatáról. „Tiltakozom ez ellen. Ausztriában ez elképzelhetetlen lenne” – hangoztatta.

Leonyid Kravcsuk volt ukrán elnök szerdán felajánlotta, hogy Leonyid Kucsma volt államfővel együtt közvetít a vezetés és az ellenzék között a válság rendezése érdekében. Helyzetértékelése szerint az ország a polgárháború szélére sodródott.