NNI;vesztegetés;vállalkozók;előleg;online pénztárgépek;

2014-01-30 06:20:00

Választások előtt "nagylelkű" a kormány

Házkutatást tartott a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az Alt Cash Kft.-nél, majd a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalban (MKEH). Vesztegetés gyanja miatt egyelőre ismeretlen tettes ellen indult nyomozás. Több tízezer kereskedő, vendéglős, szállodás pedig jelenleg teljes bizonytalanságban él, mert a hivatal ugyan visszavonta két cég három online kasszájának engedélyét, de az Alt Cash jelezte, új engedélykérelmet ad be. A kabinet tegnap döntött, átvállalja a károsult vállalkozók előlegét.

Becslések szerint mintegy 2,5 milliárd forintja úszott el annak a több tízezer vállalkozónak, akik 86 ezer megrendelést adtak le a "betiltott" online pénztárgépekre. Átlagosan 30-35 ezer forint előleget fizettek be, de egyes hírek szerint 400 érintett a teljes összeget előre kifizette. A kormány tegnap úgy döntött, hogy a pénztárgép-cserére kötelezett vállalkozók érdekében átvállalja az Alt-Cash károsultak előleg befizetését, és jogi úton fellép a céggel szemben. Az önhibájukon kívül bajbajutott vállalkozók a NAV honlapján rendelhetnek új gépet. Szakértők szerint a választások előtt a kormány a saját maga okozta káoszban "nagylelkűsködik" az adófizetők pénzén.

A rendőrség már tavaly december 13-án is tartott házkutatást az Alt Cashnél, majd most, január 28-án megismételték az akciót - adta hírül a Népszabadság. A rendőrség pénztárgépek engedélyezésével kapcsolatos dokumentumokat foglalt le a cégnél és az engedélyezési hivatalban.

Az MKEH november 25-én adta ki a forgalomba hozatali engedélyt az Alt Cash koreai pénztárgépeire. December 12-én bejelentést kapott a hivatal, hogy az Alt Cash és Japan Cash nevű gépeket olyan funkciókkal hirdetik, amelyekre a forgalmazónak nem volt engedélye. Másnap (az Alt Cashnél tartott első házkutatással egy időben) a hatóság vizsgálatot indított, három nappal később pedig lefoglalta az etalon gépeket. Ám azokat csak közvetlenül a majd egyhetes karácsonyi ünnepek előtt, december 21-én adták át az igazságügyi szakértőnek. Ő egy hónap alatt elkészítette a szakvéleményét, amely alapján az MKEH január 23-án betiltotta az Alt Cash kasszáit - foglalta össze laptársunk az események időrendjét.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Népszavának megjegyezte, a kulcskérdés az, hogy valóban történt-e vesztegetés. Nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, hogy valóban csak a forgalmazó által felkért szakértők vizsgálták-e a kasszákat, és a hivatal ezt miért mulasztotta el. Az viszont bonyolítja a helyzetet, hogy az Alt Cash még február első hetében is jogosan kínálhatja berendezéseit, melyekről azt állította, hogy csupán egy kisebb, könnyen javítható hibája van. Az engedély visszavonása ugyanis 15 nap után válik jogerőssé.

Vámos kizártnak tartotta, hogy egy olyan jól ismert, régi piaci szereplő, mint az Alt Cash szándékosan manipulálta volna az online kasszát. 

A szakember azt kifogásolta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) eljárásában, hogy miközben idén január 23-án vonta vissza a hivatal a három e-kassza engedélyét, a szaktárca egy nappal korábban jelentette be az 50 ezer forintos állami támogatás igénylésének határidő-módosítását január 31-ig azoknak, akik a tavaly október 1-i határidő után rendeltek online kasszát.

A pillanatnyi helyzet az, hogy az Alt Cashnek joga van egy új gép engedélyezési kérelmének a benyújtására. A vállalkozások pedig dönthetnek arról, hogy másik típust rendelnek, vagy kivárják az Alt Cash berendezés engedélyezését. Erre azonban csak bő egy hetük maradt.

Mese a nyugtán
Sajtóinformációk szerint azért kellett visszavonni három online pénztárgép engedélyét, mert alkalmassá tehetők hamis nyugták kiállítására. Egy kisebb beavatkozással akár olyan számla is készíthető, amelyen akár egy rövidebb mesét is ki lehet nyomtatni, de legalábbis "nyugtának látszó tárgyat". Ez alkalmas lehet a vásárló megtévesztésére, ráadásul az adóhatóság adatbázisába nem kerül be az álszámla.

A Patkós eltűnt

A Patkós Cassa Kft. például egyelőre "felszívódott", becslések szerint ezer kereskedő, vendéglátós, szállodás pénzével együtt.
A Népszavának nyilatkozó kiskereskedő elmondta, óvatosságból felkeresté a megadott címenk a Patkós Kft. székhelyét, egy XIII. merületi irodaházban, ahol meg is találta. Nem gyanakodott, hiszen a cég szerepelt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) listáján, mint ajánlott forgalmazó. Befizették a teljes vételárat, 140 ezer forintot, most pedig bottal üthetik a nyomát.
Feljelentést tettünk, és fontolgatjuk, hogy más károsultakkal együtt pertársaságot alakítunk a pénzünk visszaszerzésére, de a rendőrségi feljelentést már megtettük - foglalta össze a történteket az érintett. Egyelőre nincs pénzük egy másik kasszára befizetni.

A NAV jogalkalmazóként nem tehet mást, mint hogy a február végi határidő után kénytelen megkövetelni az online kasszákat a kereskedőktől és ellenőrzik is a vállalkozásokat. Természetesen ha az NGM újabb határidő módosításról dönt, az a NAV-ra is érvényes lesz.

Az adóhatóság egyedileg vizsgálja meg a Patkós cég károsultjainak ügyét és figyelembe veszi a megfelelő dokumentumokat: megrendelést, a kifizetést igazoló számlát, a rendőrségi feljelentést. A hatóságtól kapott tájékoztatás szerint a jogosult vállalkozók nem veszítik el az 50 ezer forintos állami támogatást, azt igénybe vehetik azok is, akik az utólag visszavont engedélyű online pénztárgépek közül rendelték meg valamelyiket. A NAV-tól azt a felvilágosítást kapta lapunk, hogy az állami támogatást a forgalmazó csak az online pénztárgép beüzemelését követően hívhatja le.