Mindhárom eshetőséget cáfolni kell - írja legújabb, csütörtökön nyíló kiállítása kapcsán S.Varga Ilona fotóművész, majd így folytatja: sem ismereteink, sem tudásunk, sem hitünk és érzéseink nem tudják azt a valóságot nyújtani, amit Ladakh – más néven Kis-Tibet.
Lehet róla nézni filmeket, olvasni könyveket, gyakorolni a szellemiségét, de egy valamit nem: átélni a rezgését, energetikáját, a hatalmas kövekbe oltott aprócska emberi lét és annak óriási szellemisége, töretlen derűje nem mutatkozik meg a könyvek lapjain. De még a filmvásznon vagy fotókon is csak alig-alig. Megélni a Himalája valóságát, emberi és geológiai értelemben, szinte a mindenséggel tesz egyenlővé. Ezt igyekeztem valahogy megörökíteni azon a mintegy tízezer képen, amelyet Ladakhban készítettem.
E tárlaton is csak a felszínt karcolgatom. Remélem, hogy képeim által a nézőket is közelebb tudom hozni ahhoz a világhoz, amelyben töretlenül él és virágzik még a tibeti buddhizmus, és amelyet meg kellene menteni az emberiség számára. Tibet bekebelezése és folyamatos globalizálása lassan, de biztosan pusztítja azt az ősi és semmihez sem hasonlítható kultúrát, amelyet itt, India „eldugott” csücskében – az egykori Ladakhi Királyság területén – még megtalálhatunk, amit élnek és gyakorolnak az itt lakók, akiknek mindennapjait ugyanúgy átszövi a bön és a buddhizmus, mint hajdani elődeiket Nagy-Tibet területén is.
Ízelítő a tárlat anyagából.
A kiállítás a Holdújév ünnepen, január 30-án, délután ötkor nyílik a Tan Kapuja Buddhista Főiskola nagytermében. Cím: IX. kerület, Börzsöny utca 11. A képek február végéig tekinthetők meg.