Az államtitkár a jogalkotási folyamatból kiemelte az új büntetőtörvénykönyv azon cikkelyeit, amelyek tételesen büntetik a zsebszerződések megkötését, továbbá az új földforgalmi törvényt, amely szintén a földspekuláció gátja.
Külön kitért Nagy István fideszes országgyűlési képviselő önálló törvényjavaslatára, amely már az Országgyűlés előtt van - és azt az államtitkár reményei szerint még februárban el is fogadhatják. Ez lehetővé tenné, hogy a zsebszerződésekkel érintett területek bírósági úton a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA) kerüljenek.
Harangozó Gábor, azt Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagja, a Népszavának elmondta, ez a javaslat mindenképpen aggályos. Valószínűleg már egy magyar bíróság is "elmeszelné" ezt az eljárást, de ha mégsem, akkor a kisemmizett földtulajdonos jó eséllyel fordulhatna a strasbourgi emberjogi bírósághoz. A Fidesznek a jogállam bevett normái nem jelentenek akadályt - jegyezte meg a szocialista politikus.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a tulajdon alkotmányos alapjog, a haszonélvezeti jog pedig nem az. A haszonélvezeti jogot azért kötötték ki a szóban forgó szerződésekben, hogy így fedezzék a tulajdonátruházást. Azzal pedig, hogy jogilag egyértelművé vált: a haszonélvezeti jog csak közeli hozzátartozók között alkalmazható jogelv, a gondok további megoldásának irányát is kijelölte Magyarország ezen a területen - mondta Budai Gyula.
Harangozó kifejtette, porhintés a zsebszerződések elleni harc, az ígéretek, hogy a kormány visszaszerez minden talpalatnyi földet, illetve hogy megakadályozzák a külföldiek birtokszerzését. Valódi eredményt nem értek el. Alig néhány önfeljelentés alapján derült csak fény zsebszerződésekre - fogalmazott a szakpolitikus.
Budai Gyulának el kellene olvasnia a saját kétharmada által elfogadott földforgalmazási törvényt, amelyben az szerepel, hogy uniós állampolgár a magyar földművessel egyenlő feltételekkel vásárolhat termőföldet - jegyezte meg Harangozó Gábor.