A közelmúltban egymást érték a kormányzati bejelentések (lásd keretes írásunkat) a különböző ágazatoknak, társadalmi csoportoknak, intézményeknek költségvetésből átcsoportosított "extra" juttatásokról. Legutóbb a háziorvosoknak, illetve a rendőröknek ígért be plusszpénzt a kabinet. Tekintve azonban, hogy 2010-től a legtöbb ágazat - elsősorban a köz-, és felsőoktatás - óriási forráskivonást szenvedett el, egyértelmű, hogy a 2014-es költségvetés és a kormányzati forrásátcsoportosítás "választási osztogatást" tükröz. Kérdés viszont, hogy a kampányhoz kapcsolódó ígéretekből mi valósul majd meg.
A tavalyi költségvetést ugyanis összesen hat alkalommal módosította az Országgyűlés, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy például a harmadik rezsicsökkentő-csomag - amely idén októberig fut ki, és újabb tízmilliárdokkal csökkenti az állam bevételeit - választások előtti jogszabályba foglalása ellenére az áprilisi voksolás után esetleg helyén maradó kormány nem kényszerül módosítani vagy teljesen visszavonni ezt az intézkedést.
Ráadásul olyan, hosszútávú beruházásokba is fogott a kabinet - mint a stadionépítések -, amelyekből nem lehet egyik pillanatról a másikra "kiszállni", csak nagyobb veszteségek árán, így "vész esetén" a leggyorsabban, a legegyszerűbben ismét adóemelésekhez vagy új adók bevezetéséhez - mint 2010 és 2012 között -, illetve jelentős kiadáscsökkentéshez folyamodhat az Orbán-kormány. Utóbbi pedig egyet jelentene például a közszférában beígért béremelések mérséklésével.
Erre is volt már példa: tavaly szeptemberben az ígéretek ellenére nem vezették be a pedagógus életpályamodellhez kötött teljes bértömeg-emelést, helyette csak fokozatosan, 2017-ig tervezik annak megvalósítását.
Van itt pénz, ha akarják (2013-2014)
- 10 milliárd forint a háziorvosi ellátásban résztvevőknek
- 6,14 milliárd forintot kaptak az egészségügyi alapellátásban dolgozók tavaly novemberben, tíz hónapra visszamenőleg
- 9,7 milliárd forint a kórházaknak a teljesítményvolumen-korlát emelésére
- 37 milliárd forint 2013-ban, 150 milliárd forint 2014-ben pedagógusbér-emelésre
- 9,2 milliárd forint a szociális szféra dolgozóinak béremelésére
- Havi 10 ezer forintos visszamenőleges bérkiegészítést kap 29 ezer tiszthelyettes március 1-jétől
- Harmadik rezsicsökkentés: a gáz ára április 1-jétől 6,5 százalékkal, az áramé szeptembertől 5,7 százalékkal, a távhő ára pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken
- 53 milliárd forint a családi adókedvezmény kiterjesztésére
- 18,6 milliárd forint a gyed extra bevezetésére
- Megduplázódik, 4,5 milliárd forintra nő idén a Magyar Művészeti Akadémia támogatása
- 82 milliárd forint futballstadionok felújítására és építésére
- 17 milliárd forint a Kossuth tér átépítésének folytatására
Vádaskodik a CÖF
Visszautasította a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) és a Civil Összefogás Fórum (CÖF) az Együtt-PM társelnökének, Szigetvári Viktornak azon követelését, hogy a jobboldalhoz köthető civil szervezetek számoljanak el, miből finanszírozzák az ellenzéket lejárató kampányukat, egyebek mellett azt a négymillió háztartásba eljutó kiadványt, amelyben "a szocialista-liberális kormányok nyolcéves tevékenységéről hazudoznak". A szervezetek szerint ugyanakkor a CÖKA elszámolása "pontos, törvényszerű és mindig időben történik", ezért elutasítják Szigetvári "megszólalási bohózatát". Mint korábban megírtuk, a CÖKA mintegy 40 milliós támogatást kapott a Fidesz pártalapítványától.