Mint arról beszámoltunk, a szegedi székhelyű KÉSZ Építő Zrt.-vel szemben két osztrák cég, a Strabag-Swietelsky-konzorcium, illetve magyarországi leányvállalataik nyerték meg azt a közbeszerzési tendert, amelyet az Extreme Light Infrastructure (ELI) nevű uniós lézeres kutatóközpont megépítésére írtak ki.
A KÉSZ ajánlatát érvénytelenné nyilvánította az ajánlatkérő. A magyar cégcsoport értetlenül fogadta a döntést, mert - mint közölték - az eljárás csaknem 120 napja során minden kiírásnak, követelménynek maradéktalanul megfeleltek. Sőt, számos irreális hiánypótlási felhívásnak is eleget téve egyetlen versenytársánál több mint 300 millió forinttal kedvezőbb ajánlatot adott be. A több mint 30 éves magyar építőipari vállalatcsoport a többi között a ferihegyi SkyCourtot és a kecskeméti Mercedes-gyárat építette fel, ezért sem szakmailag, sem etikailag nem tudja elfogadni a pályázat érvénytelenítését.
A kutatóközpontot az egykori öthalmi orosz laktanya területén, Szeged központjától 5 kilométerre építik föl. A csúcstechnológiát képviselő berendezések épületrészeinek tervezésekor speciális műszaki feltételeknek kellett megfelelni, például a rezgésvédelem és a sugárvédelem esetében. Az ELI alapkövét forrásaink szerint február 6-án, jövő hét csütörtökön teszi le Orbán Viktor.
Az Európai Unió 2006-ban tette közzé 35 tételből álló listáját, amely tartalmazza a 2015-ig tervezett tudományos nagyberuházásokat, köztük egy olyan lézeres központét, amely a jelenlegi rendszereknél ezerszer nagyobb fényteljesítményű lesz. A világhírű szegedi lézerfizikusok és a politika lobbijának köszönhetően 2009 októberében eldőlt: Bukarest és Prága mellett Szeged ad otthont az összesen mintegy 500 millió eurós projektnek, amelynek a megépítését éveken át akadályozta az Orbán-kormány.