Egyesek szerint több száz köbméter, mások szerint nagyságrendekkel több építési törmeléket halmoztak fel illegálisan Budakeszi határában, sok hektárnyi területen – tudta meg a Népszava. A város tulajdonában álló területen, festői környezetben, a Farkashegyi repülőtér tőszomszédságában – viszont a közlekedők szeme elől rejtett részen - hegyekben áll a sitt. Egy részét földdel borították, hogy ne látsszon a tartalma, de a legutóbb odaszállított – például a láthatóan járdabontásból származó – betondarabokat el sem takarták.
Ilyen illegális lerakókból sajnos számtalan található az országban, de minden bizonnyal ez az egyetlen, amellyel egy város, közpénzen maga szennyezi környezetét. Informátorunk ugyanis arról számolt be, hogy a Budakeszi önkormányzatának tulajdonában álló kommunális cég feliratos járművei rendszeresen ürítik oda tartalmukat.
Természetesen megkerestük az ügyben a város jegyzőjét. Dr. Remete Sándor jelentést kért a Budakeszi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Kft. (BVV) megbízott vezetőjétől, melyet a napokban megküldött munkatársunknak is.
Kérdésünk így szólt: megfelel-e a valóságnak azon információnk, mely szerint Budakeszi bontási törmelékeit a város tulajdonában álló Farkashegyi repülőtér melletti területen illegálisan rakják le, majd borítják földdel?
A válasz: igen. Az állapot megszüntetésére a BVV Kft. megbízott ügyvezetője intézkedett, és megkezdik az illegális lerakó felszámolását.
A történethez tartozik, hogy a BVV korábbi vezetőjét nemrég elbocsájtották. Ezzel kapcsolatban a jegyző azt közölte, hogy az ügyvezető tevékenységére rengeteg lakossági panasz érkezett hónapokon át. Jelentős gondot okozott több esetben is az elvégzett munka szervezetlensége, minősége, és a ráfordított idő mértéke – közölte a jegyző. A Kovács Lajos Attila leváltása mellett érvelők szerint az egyeztetett terveknek, valamint a teljesítési határidőknek a városvezetés és a lakosság irányában figyelmen kívül hagyása oly méreteket öltött, ami alááshatja az önkormányzat tekintélyét. Az ügyvezető kétszer is szóbeli figyelmeztetést kapott, illetve legutóbb két hónap haladékot a képviselőtestülettől, hogy a problémákat megszüntesse, ám ez az időszak is eredménytelenül zárult, melynek következtében megszüntették munkaviszonyát. A polgármester kezdeményezését a leváltására a képviselők jelentős többséggel el is fogadták.
Az illegális sittlerakó ügye akkor nem került a „bűnlajstromra”, mert, mint azóta kiderült a város vezetése erről nem is tudott.
Szabó Ákos Péter az önkormányzat MSZP-s képviselője, infrastruktúra-fejlesztési tanácsnok is lapunktól értesült a történtekről. Elmondta, haladéktalanul tájékoztatást kér az ügyről, és a szükséges felelősségre vonást is kezdeményezi.
Szél Bernadett LMP-s parlamenti képviselőt is megkerestük – ő helyi lakos -, aki megdöbbenéssel értesült a hírről. A zöldpárti politikus is tájékoztatást kér a helyzetről.
Mivel az ügy kapcsán felmerülhet a környezetkárosítás bűntette, de a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntett mindenképpen, megkerestük a rendőrséget is. A Pest megyei rendőr-főkapitányság válasza szerint az esettel kapcsolatban bejelentés eddig nem érkezett, eljárás jelenleg nincs folyamatban. Ugyanakkor arról is tájékoztattak, hogy megkeresésünk nyomán az ügyet a budaörsi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya feljelentés-kiegészítés keretén belül vizsgálja.
Pénteki délutáni információink szerint dr. Csutoráné dr. Győri Ottilia polgármester intézkedett, hogy haladéktalanul kezdjék meg a nagy mennyiségű sitt elszállítását a pusztazámori hulladéklerakóba.
A hatalmas illegális lerakó részletei.