per;Bora Bora;

2014-02-01 06:12:00

A jog számít, nem az élet

Csak akkor kerülhet Magyarországra a Bora Borára csalt anya válóperes ügye, ha a kinti bíróság nem ragaszkodik a kizárólagos joghatósághoz. A nemzetközi magánjogról szóló törvény alapján hazánknak nincs ilyen felhatalmazása. Az apa ellen csalás és közokirat-hamisítás, valamint a hatóság félrevezetése miatt folyt nyomozás, itthon és kint nemi erőszakért és kiskorú veszélyeztetéséért büntetőeljárás miatt vizsgálódnak. 

Három nemzetközi jogász sem tudott egyértelmű választ adni, miért ne tárgyalhatná a Bora Borán fogva tartott nő, és gyereke ügyét a magyar bíróság. Egy neve elhallgatását kérő bíró úgy véli, elég nagy a baj. Nagyon sok részletet kellene ismerni a pontos válaszhoz - mondta -, de ha a kinti bíróság az itthoni, kizárólagos joghatóság megállapításához ragaszkodik, akkor nem kerülhet Magyarországra az ügy, ugyanis hazánknak a nemzetközi magánjogról szóló törvény alapján ebben az ügyben nincs ilyen joga. Ha a kizárólagosságtól eltekint a kinti bíróság, akkor itthon lefolytatható a válóper.

Mint lapunkban megírtuk, Nyíri-Kovács Patrícia és csaknem öt éves kisfia hiába akarnak hazajönni a szigetről, nem tehetik. A koreai származású francia állampolgárságú férj a házasságuk megmentésének ígéretével csábította őket a szigetre. A férfi korábban számos alkalommal súlyosan bántalmazta a feleségét, nemi erőszakért és kiskorú veszélyeztetéséért Magyarországon és Polinéziában is büntetőeljárás folyik a férfi ellen, emellett tavaly közokirattal való visszaélés miatt nyomozást rendelt el itthon a legfőbb ügyész.

Az apa ellenbüntetőeljárás folyik itthon és Bora Borán
A kinti bíróság állásfoglalásától függ, tárgyalható-e itthon a válóper
Ahol Patrícia él, jelenleg dengue láz járvány pusztít

A férj kint elkobozta felesége és fia útlevelét, és megsemmisítette a család visszaútra szóló repülőjegyét. Dokumentumokat hamisított azért, hogy "hivatalos" lakhelyet színleljen Bora Borán. Ennek felhasználásával tudott bírósági eljárást kezdeményezni ott, azt kérte, hogy a gyermeket nála helyezzék el, és ott folytassák le a válópert. A helyi bíróság ideiglenes intézkedésével úgy rendelkezett a gyermek elhelyezéséről, hogy a kisfiúnak egy hetet apjánál, egy hetet anyjánál kell töltenie, továbbá megtiltotta, hogy a gyerek elhagyja Francia Polinézia területét.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a folyamatban lévő ügyre hivatkozva érdemi információval nem szolgált lapunknak. Így nem tudjuk, hogy a KIM továbbította-e a Patrícia válókeresetét elutasító döntés elleni fellebbezését a kinti hatóságnak. Azt ugyanis a férjnek észrevételeznie kell mielőtt a bírói felterjeszti azt.

Akik itthon támadják Patríciát

Az egyik internetes hozzászóló úgy véli, "az apának is joga van ragaszkodni a fiához, egy valóperben miért kéne mindig az anya javára dönteni." Ám, ha az apa tisztességesen szeretne harcolni a gyerekéért, akkor Franciaországban tenné ezt, és nem csábította volna feleségét a szigetre, ahol Patrícia eleve vesztes pozícióból indult a válási és a gyermekelhelyezési perben.

Más azt kifogásolta, hogy miért "nyafog" Patrícia Bora Borán, mikor az "nem csúnya hely, üldögéljen, lógassa a lábát, érezze jól magát". Csakhogy ez így nem igaz. A lagúnán cölöpökre épült luxusszállodák paradicsomi körülményeket ígérnek a nyaralóknak napi 800 euróért, de a Vaitapé nevű, 2000 fős faluban jelenleg dengue láz járvány tarol. A helyi hatóságoknak nincs eszköze, terve, az orvosoknak pedig gyógyszere a sziget lakosait érintő, szúnyog által terjesztett, nagyon magas lázzal, erős fájdalommal, bőrkiütéssel, valamint izom- és ízületi fájdalmakkal járó betegség ellen.

Patríciát, és a segítségére a helyszínre utazó családtagokat is leterítette a betegség. A kisfiú egyelőre egészséges, de az iskolába, ahová jár nagyon sok a beteg. Korábban a vizsgálat miatt a helyszínen tartózkodó Sófi Gyula is úgy fogalmazott: "a két faluból álló szigeten több ezren élnek, egyetlen közért van, és nincs orvosi ellátás. A zsúfolásig telt piacon rothadó gyümölcsöket, és legyektől hemzsegő halat árulnak".