UD Zrt.;Szilvásy György;

2014-02-01 06:08:00

Felfüggesztettet kért az ügyész Szilvásyra

Felfüggesztett börtönt kért az ügyész az UD Zrt. ügyében hivatali visszaéléssel vádolt Szilvásy Györgyre, a védő a volt titokminiszter felmentését javasolta tegnap a Fővárosi Törvényszéken. 

A várhatóan márciusban ítélettel záruló megsimételt büntetőeljárás előzménye, hogy 2012 áprilisban első fokon az ügy mind a négy megvádolt politikusát - Szilvásy mellett a nemzetbiztonsági bizottság volt alelnökét Tóth Károlyt, valamint az MDF-es Dávid Ibolyát és Herényi Károlyt is - felmentették bizonyítottság és bűncselekmény hiányában a vádak alól.

Ám a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék tavaly januárban - részben az ügyészségi vádak megalapozatlansága miatt - visszadobta első fokra az ügyet, de jogerősen felmentette Tóthot. A törvényszék a volt titokminiszter ügyét elkülönítette az MDF-es politikusokétól; esetükben az új eljárás még nem kezdődött el.

Szilvásy az ügyészség szerint azzal követett el hivatali visszaélést, hogy titokminiszterként az UD-ügy 2008. szeptemberi kirobbanásakor "szükségtelenül és indokolatlanul hangsúlyozta" a botrány politikai hátterét. Vagyis azt, hogy a fideszes Demeter Ervin és Kövér László beszélgetéseket folytattak az UD Zrt. egyik akkori vezetőjével, Horváth Józseffel. Ezzel pedig "erkölcsi értelemben vett jelentős érdeksérelmet" okozott volna mindkét volt titokminiszternek.

A cég szerepére Dávid Ibolya világított rá, amikor egy CD-vel állt a nyilvánosság elé, melyen Csányi Sándor OTP-vezér és az UD Zrt. másik vezetője, Tóth János beszélget arról, hogy Tombor András - Orbán Viktor egykori külügyi főtanácsadója - "azt szeretné, ha dolgoznánk az MDF-re, a Dávid Ibolyára, keresnénk rá terhelőket".

Szilvásy (és Tóth) úgy került az ügybe, hogy kiosztották a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak Kövér és Demeter Horvátht-tal folytatott telefonbeszélgetéseinek hanganyagát. Védője szerint Szilvásy jogszerűen járt el, a vádhatóság egy politikai vitába avatkozott be. A büntetőper nem nyilvános részében megismert titkos iratok szerint - állította Sebes Péter - az UD Zrt. tevékenysége veszélyeztette az ország nemzetbiztonsági érdekeit, a két politikus és a cég közti kapcsolattartás nemzetbiztonsági kockázatot jelentett. Kiemelte, Demeter minősített és személyes adatok átadására is kérte az UD vezetőjét.