szűrés;daganatos betegségek;

2014-02-04 13:35:00

Rák-világnap - több országos szűrőprogram indul

A rákbetegségek hathatósabb megelőzése érdekében idén számos szűrőprogram indul, és az onkológiai ellátóhelyek fejlesztése is folytatódik - mondta az egészségügyért felelős államtitkár kedden, Budapesten.

A rák világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón Szócska Miklós elmondta, április 10-étől emlőszűrési akciót hirdetnek, évi hatszázezer behívót postáznak majd, a hátrányos helyzetű térségekbe szűrőkamion megy majd, és meghosszabbítják a szűrőállomások nyitva tartási idejét is.

Ezek mellett - emelte ki az államtitkár - provokatív elemektől sem mentes felvilágosító kampányt indítanak. Mindezt azért, hogy tudatosítsák: a betegség időbeni felfedezése nagyban javítja az életesélyeket.

Szócska Miklós úgy fogalmazott, olyan betegségről beszélünk, amelynek harminc százaléka gyógyítható, harminc százaléka megelőzhető és harminc százaléka krónikussá tehető. A megelőző szűrésekkel, a terápiák fejlődésével tovább javítható a gyógyulási esély - tette hozzá.

Az ellátórendszerről szólva beszámolt arról, hogy 2010-ben országosan 71 onkológiai és sugárterápiás osztály látta el a betegeket összesen 1880 ágyon, azonban újraszervezéssel 2013-ra nőtt az ellátóhelyek száma. Jelenleg 75 osztályon 1954 ágy áll rendelkezésre. Az országban harminc kórházban van onkológiai fekvőbeteg-ellátás, és ott 209 ezer beteget kezeltek valamilyen daganatos betegséggel.

A számsort folytatva Szócska Miklós elmondta, a gyógyítás éves szinten 35,5 milliárd forintot jelent, járóbeteg-ellátásban pedig a több mint 810 ezer beteg kezelése 1,1 milliárd forint kiadás az E-alapnak.

Az államtitkár hangsúlyozta, az onkológiai ellátóhelyek mintegy 20 milliárd forintos fejlesztése továbbra is napirenden van. A finanszírozást 325 millió forinttal emelik ebben az évben, külön tumordiagnosztikára pedig 800 millió forint jut - mondta Szócska Miklós. Megemlítette azt is, hogy finanszírozási korlát nélkül végezhető a gyerekek leukémiai ellátása az egyes intézményekben.

Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója is a megelőzésre hívta fel a figyelmet, és azt mondta: az egészséges életmód, a káros anyagok kiszűrése a mindennapi életből jelentősen visszavetheti a daganatok kialakulását.

Kiemelte, az utóbbi évek egyik legnagyobb eredménye, hogy felfedezték: a humán papillomavírusnak (HPV) 180 törzse van, és egyértelműen bizonyították, hogy minden méhnyakrákot a HPV okoz, de a garat- és gégedaganatok 30-40 százalékában is megtalálható a vírus egy része. A végbélnyílás környéki daganatok száz százalékát ez a vírus okozza, továbbá a végbél- és  hólyagrák kialakulásában is szerepet játszik. Kásler Miklós szerint ezen ráktípusok kialakulása a megváltozott szexuális szokásokkal hozható összefüggésbe, és erről beszélni kell.

"Nem fog a csodagyógyszer megszületni, de a terápia folyamatosan fejlődik" - fogalmazott, hozzátéve, nincs a világban olyan terápiás forma, amely Magyarországon ne lenne fellelhető.

Kiemelte, az elmúlt két-három évben alakult ki az az onkológiai struktúra, amely már teljes mértékben korszerű.

PM: gyors beavatkozással meg lehetne menteni egyes daganatos betegeket
A Párbeszéd Magyarországért (PM) véleménye szerint Magyarországon olyan daganatos betegeket is elvesztünk, akiknek az élete gyors beavatkozással megmenthető lenne - közölte Szilágyi László az MTI-vel kedden, a rákellenes küzdelem világnapján.
A független képviselő azt írta: "miközben az Orbán-rezsim stadionokat épít, az egészségügynek nem biztosít elegendő forrást".Az ellenzéki politikus köztudottnak nevezi, hogy hazánkban kiugróan magas a daganatos betegségekkel összefüggő halálozás. A százezer lakosra jutó 333 férfi- és 178 női halálozási adat kiemelkedően a legrosszabb egész Európában - hangsúlyozza.
Szakemberek szerint ennek egyik fő oka a késve végrehajtott kezelés, mert már diagnosztikai vizsgálatokra is hónapokat kell várni. Emellett sok életmentő készítményt csak méltányossági alapon kaphat meg limitált számú beteg, a többiek kezelését nem finanszírozza az OEP - jelentette ki.
Az Együtt-PM Szövetség a várakozási időket a mainak legfeljebb egyharmadára csökkentené az egészségügyben, és emellett kiemelt figyelmet fordítana a megelőző diagnosztikai vizsgálatokra - hangzott el.