Catherine Ashton;Európai Parlament;robbantás;Ukrajna;bomba;Kijev;Szakszervezetek Háza;

2014-02-07 06:30:00

Bomba a főhadiszálláson

Ismét blokád alá helyezték a kormányzati negyedet a kijevi tüntetők tegnap. A demonstráció főhadiszállásaként működő Szakszervezetek Házában egy dobozba rejtett bomba robbant. Az Európai Parlament határozatot fogadott el, amelyben szankciókat javasol az ukrán vezetők ellen, a politikai foglyok szabadon bocsátását kéri Kijevtől. Az EP elítélte az orosz beavatkozást is.

Dobozba rejtett robbanószerkezet lépett működésbe tegnap Kijevben, az ellenzék által főhadiszállásként használt Szakszervezetek Házában. A robbanásnak két sérültje van: egy férfi kezét amputálni kellett, egy fiatal fiú a szemén szenvedett súlyos égési sérülést. 

Egyelőre nem tudni pontosan mi történt, mert a tüntetők nem engedték be a hatóságokat a székházba, maguk vizsgálják, milyen fajta robbanószerkezet volt a dobozban. Elmondásuk szerint a kezét elveszítő férfi egy "gyógyszerek" feliratú dobozt nyitott ki, az ebbe rejtett robbanószerkezet lépett működésbe. A demonstrálók ugyanis nagyon sok segélycsomagot - élelmiszert, gyógyszert kapnak, ezek közé volt elrejtve a robbanást okozó szerkezet is.

Miután az alkotmánymódosítás kérdésében patthelyzet állt elő a parlamentben, tegnap a tüntetők ismét blokád alá vették a kormányzati negyedet. Ellenzéki források szerint mintegy húsz, rendőrségi közlés szerint harminc ezren sorakoztak fel a parlament épülete köré.

A parlamentben eközben nem szavaztak a kormányoldal által javasolt alkotmánymódosítást előkészítő különbizottság létrehozásáról, mert az ellenzék nem delegál tagokat a testületbe. Klicskoék azért bojkottálják az alkotmánymódosító különbizottságot, mert egyelőre nagyon nagy a különbség az ellenzék és a kormányzat alkotmánymódosító elképzelései között.

A héten már nem lesz plenáris ülés, jövő héten is csupán bizottsági ülések várhatók, így vélhetően egyhamar nem születik megállapodás az alkotmánymódosítás kérdésében, amely pillanatnyilag az ellenzék első számú követelésévé lépett elő.

Viktor Janukovics elnök miután szerdán Catherine Ashton uniós főbiztossal tárgyalt, tegnap Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettessel folytatott megbeszélését.

A találkozón Janukovics úgy nyilatkozott, kész folytatni a tárgyalásokat az ellenzékkel a politikai válság rendezése érdekében. Ezért támogatja a mielőbbi alkotmányreformot is, de be kell tartani az alaptörvény-módosítás előkészítéséhez szükséges minden eljárást.

Nuland az ellenzék vezetőivel is egyeztetett és személyesen meglátogatta a Majdan tüntetőit is. Ugyancsak tegnap tárgyalta az ukrán helyzetet az Európai Parlament is. A testület két állásfoglalás szavazott meg. Az egyikben azt javasolja hogy az Európai Unió tagállamai korlátozzák a tüntetők haláláért felelős "tisztviselők, jogalkotók és oligarchák" beutazását.

A határozat felszólította az ukrán kormányzatot, hogy engedje szabadon a politikai foglyokat, a letartóztatott tüntetőket és Julija Timosenko volt miniszterelnököt egyaránt, és haladéktalanul hagyjon fel a politikai letartóztatás gyakorlatával. Az EP elítélte az ukrajnai békés tüntetők elleni erőszakos fellépést, felszólította Kijevet, hogy hagyjon fel a kínzásokkal és a Berkut különleges egységeinek szégyenletes igénybevételével.

Az EP honatyák ugyanakkor pénzügyi támogatást is szorgalmaztak Ukrajna részére, jelezve, hogy a segélycsomagot egy "hiteles új ideiglenes kormánynak" ajánlanák fel, a válságos ukrán költségvetési helyzet enyhítésére. Egy másik állásfoglalásban a képviselők felszólították Oroszországot az ukrán önrendelkezés tiszteletben tartására, elítélték Moszkvát az EU keleti szomszédaira gyakorolt gazdasági és politikai nyomás miatt.