Összesen 14 bejelentés érkezett a rendőrséghez becsület napi rendezvények kapcsán – írta mai számában a Népszabadság. Ezek megtartását azonban a hatóság nem engedélyezte; lapunk kérdésére korábban az ORFK azt közölte, egy eseményről kaptak bejelentést február 8-ára, de a budapesti rendőrfőkapitány annak megtartását „megtiltotta”.
Ennek ellenére szélsőjobboldali portálok tényként kezelik, hogy holnap délután a fővárosban megemlékeznek az 1945-ös budavári német kitörés 69. évfordulójáról, noha azt továbbra is titkolják, pontosan hol gyülekeznek. A Betyársereg, a Magyar Nemzeti Arcvonal és a Pax Hungarica Mozgalom egyaránt részt vesz a szervezésben, és az eddig nyilvánosságra került információik szerint 12 órától gyülekeznek Budapesten, 13 óráig; a konkrét megemlékezés 14 órakor kezdődne, amelyről a Budai Várba vonulnának azok, akik a rendezvény után túrázni mennének.
„Álljon meg a menet!” – hirdették meg a neonáci csoportok felvonulása elleni tiltakozásukat antifasiszta szervezetek. A MEASZ, a Nagy Imre Társaság, a Magyar Szolidaritás Mozgalom és az Antifasiszta Hálózat egyaránt részt vesz az ellentüntetések. Ők ugyanis úgy készülnek, hogy mindenképpen vonulnak majd a szélsőjobboldali szervezetek, így szombat délelőttre, fél 12-kor a Dózsa György térre várják azokat, akik nem kérnek a neonácikból. Onnan a Várba vonulnak, a Palota út - Dísz Tér - Úri utca vonalon haladnak. A demonstrációt összekötik a német megszállási emlékmű felállítása elleni tiltakozással.
Mint kiderült, a szélsőjobboldali szervezetek közös megemlékezése mellett a görög neonáci Arany Hajnal mintájára, jobbikos szakadárokból is megalakult Magyar Hajnal is tartani akart saját becsület napi rendezvényt, de ezt a rendőrség - bírósági jóváhagyással - megakadályozta. De már a közös megemlékezésen is csak azzal a feltétellel vehettek volna részt, ha nem viselik jelképeit. Az egyik hungarista szervező arra hivatkozott, hogy ellenkező esetben a rendőrség „azonnal oszlatna”. A Magyar Hajnal ezért úgy döntött, hogy - mivel „zászlóinkat önként le nem tesszük” - inkább távol marad az eseménytől.
Emlékezetes, korábban a jobbikos Novák Előd nyújtott be országgyűlési határozati javaslatot annak érdekében, hogy „mártír hőseink becsületből, hűségből, kitartásból, önfeláldozásból és hazaszeretetből való példamutatásának elismeréséül” a kitörés napját nyilvánítsák emléknappá, de nem járt eredménnyel.
Hiába nem engedélyezte tehát a rendőrség a szélsőjobb vonulását, elképzelhető, hogy mozgolódni fognak; így feltehetően az utolsó pillanatig titkolni fogják a gyülekezőjük helyszínét.