Mesterházy Attila;neonáci;"Becsület napja";antifasiszta;

2014-02-10 06:05:00

MSZP: az utcákon sincs helye a fasizmusnak

Nem lehet eltűrni, hogy "Budapest utcáin újnyilas szervezetek vonulhassanak és az egykori gyilkosokat éltetve provokálják a jóérzésű magyar embereket" - fogalmazott a budai Várban megtartott szombati szélsőjobboldali megemlékezés után Mesterházy Attila. Az MSZP elnök-frakcióvezetője, az Összefogás miniszterelnök-jelöltje szerint a "becsület napján" felvonuló hungarista szervezetek kísérletet tettek arra, hogy felvonulásukkal megzavarják a főváros rendjét, és "hitet tegyenek a gyűlölet, a kirekesztés és az antiszemitizmus mellett". 

Hozzátette, a fasiszta és nyilas eszmék magyarországi örökösei akciójukkal a becstelenség napjává tették ezt a szombatot. A politikus minden demokratikus pártot, mozgalmat, civil szervezetet arra szólított fel, hogy ítéljék el a szélsőjobboldal akcióját, szálljanak szembe együtt az újfasiszta eszmék terjedésével és képviselőikkel. Kijelentette: azok az antifasiszták, akik szombaton a szélsőjobbos akció ellen az utcára vonultak, a humanizmus, a demokrácia és a társadalmi béke eszmeiségét képviselve utasították el az ordas eszméket.

Szombat délután radikális jobboldali szervezetek a Kapisztrán téren a 69 évvel ezelőtti budavári kitörésre emlékeztek, amelyet a Magyar Honvédség, a német Wermacht és a Waffen SS kísérelt meg Budapest szovjet ostroma során. Az úgynevezett becsület napja alkalmából tartott akciót a rendőrség betiltotta, de később állítólag - szélsőjobbos honlapok közlése szerint - a bíróság érvénytelenítette ezt a határozatot.

A mintegy 300 felvonuló között ott voltak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Betyársereg és a Magyar Nemzeti Arcvonal elnevezésű szervezetek képviselői, illetve a Blood and Honour, vagyis a Vér és Becsület elnevezésű nemzetközi szervezet bolgár, holland és magyar tagjai is.

Sokan az egykori nyilaskeresztes párttagokéhoz hasonlító fekete egyenruhát, rajta a nyilas karszalagra emlékeztető szalagot viseltek, mások második világháborús magyar, illetve német egyenruhára hasonlító ruházatban jelentek meg, és nyilaskeresztes zászlóra emlékeztető lobogót, valamint árpádsávos zászlót lengettek. A megemlékezésen jelen volt Zagyva György Gyula, a Jobbik országgyűlési képviselője is.

A szervezők déltől várták volna a demonstráció résztvevőit a Clark Ádám térre, hogy onnan vonuljanak fel a Várba. Miután azonban bombariadó miatt lezárták a Lánchidat, a teret és az Alagutat, a szélsőjobbosok más útvonalon a Kapisztrán térre mentek, ahol parádézva hallgatták a "keresztény Európáért életüket áldozó hősökről" szóló beszédeket.

A megemlékezést elutasítva "Álljon meg a menet!" címmel ellendemonstrációt tartott az Antifasiszta Hálózat és több hozzá csatlakozó szervezet több mint száz ember részvételével. A demonstrálók szombat délben, még a "becsület napi" megemlékezés előtt indultak a Dózsa György térről ugyancsak a budai Várba. A menet elején kifeszített molinóra azt írták: "A fasizmus háborút és nyomort jelent". A tömegben többen a holokausztot idéző fényképeket, táblákat tartottak a kezükben, és azt skandálták: "náci takarodj".

Az antifasiszta akció résztvevőit a rendőrség biztonsági okokból nem engedte közel a Kapisztrán térhez, végül a demonstrációról távozók egy csoportja mégis összetalálkozott a szélsőjobboldali megemlékezésre érkezőkkel. Verekedés nem tört ki, mert azt a rendőrök megakadályozták. Ugyancsak szombaton a szociáldemokraták mécsesgyújtással emlékeztek a holokauszt áldozataira a Cipők a Duna-parton emlékműnél.