EU;GDP;gazdaságpolitika;McKinsey;

Magyarország uniós felzárkózását nehezíti, hogy sokszor nem képes a piac az állammal szemben érdekeit érvényesíteni FOTÓ: BIELIK

- A hibás gazdaságpolitika ára

Az ázsiai gazdasági csodát is túlszárnyalhatná Magyarország és a régió, ha a McKinsey üzleti tanácsadó cégcsoport által kidolgozott fejlődési modellt követve modernizálná exporttevékenységét, elmaradott szektorait és biztos környezetet teremtene a külföldi tőke számára. A hazai gazdaságpolitikai döntések azonban több ponton is épp az ellenkezőjét valósítják meg a javasolt programnak.

A világ leggyorsabban növekvői közé tartoztak Közép-Kelet-Európa gazdaságai a válság előtt. Az egy főre jutó GDP éves szinten 4,6 százalékkal, a korábbi EU-tagállamokhoz képest négyszeres ütemben nőtt. A folyamatos felzárkózás reménye azonban a hitelpiacok optimizmusával együtt vált köddé. A gazdasági termelés mutatói harmadára estek vissza, a közvetlen külföldi befektetések 2009-re 75 százalékot zuhantak. A befektetők kedvét nem csupán a recesszió vette el a régiótól, hanem az ázsiai fejlődő országok tőkevonzó képessége is.

Ugyanakkor Közép-Kelet-Európa gazdasága átlagosan stabilabbnak bizonyult, mint a nyugati országoké - köszönhetően főként az államcsőd közelébe sodródott dél-európai államoknak. Ebben a listában Magyarország a sereghajtók között szerepel, így a legátfogóbb reformokra is itt van szükség. Az elmúlt öt évben a régió lemaradása konzerválódott, világgazdasági szerepe csökkent, így csak egy új fejlődési pálya révén folytathatja a korábbi felzárkózást. A növekedési potenciál fő forrásai továbbra is az atlanti térséghez való földrajzi közelség, valamint az a 100 millió fős lakosság, mely fogyasztói piacként és munkavállalói körként is hosszútávra a régióhoz kötheti a befektetőket.

Az angol jegybank átszervezésével, illetve a Vatikán kommunikációjának átvilágításával is megbízott McKinsey & Company kutatói egy olyan fejlődési pályát dolgoztak ki, amely az EU, illetve akár a világgazdaság motorjává emelhetné a térséget.

Javaslatuk alapja, hogy a Magyarországon is domináns fogyasztásalapú modellről át kell állni a hosszú távú befektetésekből finanszírozott növekedéshez. Ennek 3 pillére az export korszerűsítése és dinamizálása, a szektorális beruházások, valamint a külföldi befektetések élénkítése. Magyarországnak mindhárom területen bőven van tennivalója.

A modellváltáshoz a tudásintenzív szolgáltatások piacán ígéretes lehetőség kínálkozik. Az autóiparban előkelő helyet foglal el a térség, így más szofisztikáltabb ágazatokban is sikereket érhet el, ha ennek megfelelően fejleszti az oktatását és az ipari technológiát. A munkaerő-piaci trendeket, a munkavállalói készségeket ennek megfelelően kellene alakítani Magyarországon is, ezért oly aggasztó a közmunkaprogram hatása, mely a munkavállalói képzetlenséget konzerválja. A tudásalapú gazdaság fejlesztésének a nemzetközi környezet is kedvez, hiszen a régió fokozatosan a kiszervezések célpontjává válik. (A kiszervezéssel foglalkozó iparág növekedése kétszer olyan gyors, mint Indiában.)

A folyamat főként annak köszönhető, hogy Ázsia egyre kevésbé vonzó a nyugati partnerek számára, mivel a bérek ott is fokozatos emelkedésnek indultak, s még mindig fennállnak a kulturális és nyelvi akadályok. Mindezeknek köszönhetően nagyobb növekedésre van kilátás az EU perifériáján, mint amekkorát a korábbi ázsiai sikertörténetek mutatnak.

Nagy lehetőség rejlik az exportált termékek és szolgáltatások értékének növelésében is. Ennek egyik lehetséges módja, hogy a térség váljon egész Európa élelmiszer-feldolgozó központjává, amit a relatíve alacsony bérszintek is lehetővé tesznek. Például a lengyel kolbász közel 40 százalékkal olcsóbb Berlinben, mint amit német munkaerő készít el Hamburgban.

A magyar ambíciókról tanulságos adat, hogy az elmúlt négy év alatt közel harmadával bővült az élelmiszerexport, ami várhatóan a további években is folytatódik majd. Számos szektor már megérett a termelékenység javítására. Az építőipar 31 százalékkal teljesíti alul az EU-15 szintjét, így itt is robbanásszerű eredményeket lehet elérni, ha az iparág fejlesztését egy jól megtervezett gazdaságpolitikai program irányítja. Különösen igaz ez Magyarországra, ahol tavaly rekordmennyiségű építőipari céget töröltek a jegyzékből.

Hasonló a helyzet a mezőgazdaságban, köszönhetően a kisméretű, nem gépesített farmok túlsúlyának. A mezőgazdasági ágazat külföldi befektetők előtti megnyitása elősegíthetné az egybefüggő termőföldek területének növelését. A legtöbb országban a közműszolgáltatás, és a vasúti közlekedés terén is csak részleges privatizációra került sor.

Ezen területek teljes mértékben piaci körülmények közé bocsájtása szintén elősegítené az adott iparág teljesítőképességének emelkedését. A közműszolgáltatásokról, a termőföldről és annak használatáról hozott legutóbbi magyar törvények azonban éppen e modernizációs elvek ellen hatnak. Az új modell megvalósításához elengedhetetlen a további reformok végrehajtása, így elsősorban könnyíteni kellene a vállalkozások helyzetét, illetve határozottabban védeni a befektetői érdekeket. Továbbá a térségben nagy hangsúlyt kell fektetni az infrastruktúra fejlesztésére, az elöregedő társadalom problémájára, illetve a nők munkaerőpiaci aktivizálására is.

Szlovákiából több vásárlót vonzott Magyarországra a gyenge forint az utóbbi napokban-hetekben, az osztrák határ menti településeken azonban nem érződött a bevásárló turizmus erősödése.