Legalábbis a február végén a közgyűlés elé benyújtani kívánt büdzsé koncepciója szerint a fővárosi többségi tulajdonú Budapesti Nagybani Piac Zrt.-től 440 milliós osztalék várható (ez megfelel egyébként a korábbi évek szintjének), valamint további mintegy 1,5 milliárd a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) alá tartozó többi önkormányzati vállalkozástól. Utóbbi összeget vélhetően egyedül a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) hozza össze, ugyanis a várakozások szerint ez lesz a BVK-csoport egyetlen nyereséges tagvállalata 2014-ben.
A korábbi években a főváros osztalékbevételének csaknem felét, 7-8 milliárdot a Főgáz Zrt. adta, amelynél idén nulla osztalékkal számol Budapest. Ennek elsőre semmi köze nem lenne elvileg ahhoz, hogy nemrég az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek (MVM) megvásárolta a cég kisebbségi tulajdonrészét a német RWE-csoporttól, hiszen a fővárosé maradt a részvények 50 százaléka és a menedzsmentjogok. Valójában azonban nagyon is a kormány állhat a nullás fővárosi osztalék mögött, hiszen a Főgáz idén 2 milliárdos adózott eredménnyel tervezi zárni az évet. Vagyis két forgatókönyv létezhet: vagy eredménytartalékot képeznek a pénzből, vagy a kormány - hiába csak kisebbségi tulajdonos az állam - "nem engedi" kivenni a fővárosnak a maga egymilliárdos osztalék-részét.
A Főgáz korábbi évekhez képest nagyon szolid nyeresége egyébként "egyéb piaci tevékenységből" és az árfolyam-nyereségből képződik, miután a lakossági, vagyis az úgynevezett egyetemes szolgáltatása régóta veszteséges. A kormányzat rezsicsökkentési kampányfogása miatt ráadásul egyre masszívabban: az idén 4,5 milliárdos mínusszal számolnak. Érdekesség, hogy a kormányzati rezsibiztos Németh Szilárd fideszes fővárosi képviselőként az általa képviselt Budapesttel szemben cselekszik, amikor "rezsiharcot" vív, hiszen ez felemészti a fővárosi közszolgáltató cégek profitját. Sőt, nemcsak felemészti, valahol akkora lyukat üt a vállalat gazdálkodásán, hogy a fővárosnak kell azt adóforintokból betömnie. Így például a rezsicsökkentés miatt kell az idén várhatóan a szennyvízszippantási cégbe 528 milliót belerakni, míg a kéményseprős vállalkozást 1,026 milliárddal kell konszolidálni. A Budapesti Temetkezési Intézetnek pedig csak azért nincs még idén mintegy 300 milliós hiánya, mert a szociális temetés bevezetését a kormány egy évvel elhalasztotta.
Ám lényegesen nagyobb osztalékbevételek sem segítenének érdemben a főváros helyzetén, hiszen - mint megírtuk - a ciklus legfeszítettebb költségvetése lehet az idei fővárosi büdzsé. Budapest a tavalyinál is kevesebb pénzből kénytelen gazdálkodni, így még ahhoz is 20 milliárd forintnyi hitelt kellene felvenni, hogy egyes fontos közszolgáltatásokat legalább a 2010-es szinten biztosíthassák idén. A kölcsönhöz persze kormányengedély kell, így a BKV finanszírozása mellett ezzel is "sakkban tarthatja" Orbán Viktor kormányfő a fővárost. Egyelőre hiányzik a 4-es metró üzemeltetésének fedezete, de a Tarlós TV-re és kampány-kátyúzásra úgy tűnik, lesz pénz.