Brüsszel már eddig is igen liberálisan viszonyult az eutanázia kérdéséhez. A felnőtteknek már 2002 óta joguk van a kegyes halálhoz, a szenátus azonban decemberben úgy döntött, hogy azt kiterjesztik a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő gyermekekre.
A szavazáson óriási fölénnyel nyertek az igenek: 50-en voksoltak mellette, s csak 17-en ellene. A kimutatások szerint egyébként a 2002-es törvény elfogadása óta 1432 személyt "altattak el".
A jogszabály gyermekekre való kiterjesztését a lakosság háromnegyede támogatja, miközben sok orvos, valamint a keresztény, zsidó és muzulmán egyházak hevesen ellenzik.
A hét elején 160 gyermekorvos írta alá azt a beadványt, amelyben a döntés alapos megfontolására kérték a honatyákat. Stefaan Van Gool professzor, a Leuven-i Egyetem rákban szenvedő gyermekeket kezelő professzora, a brit Telegraphnak elmondta, semmi sem indokolja azt, hogy a jogszabályt nagy sebbel-lobbal fogadják el.
Mia De Schamphelaere kereszténydemokrata képviselő szerint a képviselők nem veszik figyelembe az orvosi és etikai kifogásokat "ideológiai megszállottságuk" miatt. Úgy vélte, alig folyt társadalmi vita a témában, pedig "élet-halál kérdésről van szó" - fejtette ki.
A belga tervezet ellen az Európa Tanács parlamenti közgyűlésénél 58 képviselő tiltakozott. Tavaly pedig a keresztények, a muzulmánok és a zsidók képviselői közös nyilatkozatban ítélték el a készülő törvényt. Jean-Jacques De Gucht flamand liberális képviselő, a törvény egyik legnagyobb pártfogója ugyanakkor visszautasította a vádakat, s szerinte igenis folyt nyílt vita a kérdésről.
Mint fogalmazott, "az orvosi igazság az, hogy a fájdalom kortól függetlenül okoz szenvedést", s mindenkinek meg kell adni a szabad döntés jogát. Gerland van Berlaer, a Brüsszeli Orvostudományi Egyetem professzora úgy véli, az eutanázia a segítségével emberi módon távozhatunk a világból.
Kifejtette, a törvény olyan szigorú kitételeket tartalmaz, hogy a legritkább esetekben alkalmazhatják, s olyan fiatalokat érinthet, akik gyógyíthatatlan betegségük utolsó fázisában vannak. A "kegyes halál" fájdalmaiknak vet véget, vagyis szerinte a törvény éppen őket segíti.
"Haldokló gyermekekről beszélünk, s nem olyanokról, akiknek hónapjai, vagy akár évei lennének hátra" - magyarázta a Guardian brit lapnak. "Sokszor tapasztaltuk már a praxisban, hogy arra kértek minket, hagyjuk meghalni őket, könyörüljünk meg rajtuk, adjuk meg az esély számukra, hogy méltósággal távozzanak a világból" - indokolt Jean-Jacques De Gucht.
A törvény szerint gyermekek esetében csak a szülők beleegyezésével alkalmazhatják az eutanáziát, az erről döntő gyermeket pedig pszichológus is megvizsgálja, hiszen egyértelműen meg kell bizonyosodnia arról, felfogja-e döntésének súlyát.
A parlament jóváhagyása után a Fülöp belga királynak is alá kell írnia a jogszabályt. Bár az uralkodó nem foglalt állást a kérdésben, szakértők nem tartják valószínűnek, hogy megakadályozná életbe lépését.
A szomszédos Hollandiában minden 12 év feletti állampolgárnak jogában áll véget vetni az életének, azonban Belgium lenne a világ első országa, ahol a teljes lakosságra kiterjesztik ezt.