KSH;építőipar;

2014-02-14 06:23:00

Nőtt az építőipar, de új lakás alig épült

Az építőipar teljesítménye 2005 óta tavaly nőtt először, 9,6 százalékkal haladta meg az előző évit. Az épületek építése 10,4, az infrastrukturális létesítményeket is magukba foglaló egyéb építmények építése 8,6 százalékkal nőtt 2012-höz képest - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

A tavalyi növekedés elsősorban az ipari épületek építésének köszönhető, a lakásépítések továbbra is csökkentek. Borsi László, a Lakás Médiacsoport elnöke a Népszavának elmondta, idén még a tavalyi történelmi negatív csúcs is megdőlhet és kétezerrel kevesebb, csupán 6 ezer új lakás épülhet. Az iparágat a felújítások húzhatják fölfelé. Az állami intézkedések, kamattámogatások egyelőre semmilyen eredménnyel nem jártak, az emberek nem szívesen vesznek föl még kedvezményes hiteleket sem.

Az építőipari cégek több mint fele a jelenlegi helyzetben a létszám megtartásával, a bérek és egyéb juttatások szinten tartásával, valamint új értékesítési, szolgáltatási piacok keresésével próbál talpon maradni - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a tagjai körében végzett felmérés eredményét. Koji László, a szakszövetség ügyvezető alelnöke a Népszavával közölte, a látványos javulás egy nagyon alacsony bázishoz képest következett be, 2006-2012 között ugyanis 43 százalékkal csökkent az ágazat teljesítménye.

Az ügyvezető alelnök közölte, a beruházások nagy része állami, illetve uniós forrásokból épül. Az áthúzódó beruházások, valamint a szintén főleg állami pénzekből épülő stadionok idén is növelik az ágazat teljesítményét.

Az építőipar idén nem számolhat nagy ingatlanfejlesztésekkel, sem a lakossági megrendelések szaporodásával. Az uniós építőipari teljesítményben a lakásépítés 32-35 százalék, Magyarországon ez az arány csak 6 százalék.

Az ÉVOSZ az idén januárban négyszáz, nagyobb árbevételű tagját kérdezte meg a felmérés keretében. A válaszadók az idén a fizetőképes kereslet enyhe növekedésére számítanak, de mindenképpen korábbi üzleti pozíciójuk megőrzésére törekszenek. A vállalkozások megítélése szerint 2012-höz képest a feketemunka és a lánctartozás nem csökkent látványosan a múlt évben, és úgy látják, a jövőben sem lesz pozitív változás. A cégek mindennapjait még mindig beárnyékolják a kintlévőségek, bár azok behajthatóságát a korábbi évekhez képest kedvezőbbnek ítélik.